Fem Güçlütürk: İlk hedefimiz Akdeniz

İklim değişikliği nedeniyle Kızıldeniz’in sıcak sularında yaşayan balık türleri, Akdeniz Havzası’na doğru yayılıyor. Akdeniz Koruma Derneği ise bu yeni türlerin çoğalmasını önlemek için yenilmelerini teşvik ediyor.

Başlıktaki sözü demişçesine sızmışlar denizlerimize.

1869’da Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla birbirine giren eko sistemler yüzünden Akdeniz’e sızan onlarca tür “YENİ” balık denizlerimizi tehdit ediyor.

Kızıldeniz ve Akdeniz birbirinden aslında oldukça farklı özellikleri olan denizler. Ancak iklim değişikliği ile deniz sularının ısınması, kanalın açılması ile gelişen deniz ticareti dışında Kızıldeniz’in sıcak sularında yaşayan türlerin Akdeniz Havzası’na doğru yayılmasına sebep oluyor.

Aslan balığı, asker balığı, kılkuyruk mercan, lokum balığı, külah balığı, çizgili barbun, beyaz sokar, siyah sokar, balon balığı, kardinal balığı, cüce balon balığı, dikenli çütre artık bizim suların yeni balık türlerinden. Bu balıklar başlarda istilacı olarak tanımlanıyordu, zira bir kısmı makro-algler ve deniz çayırlarını yiyor, bir kısmı da yavru yerel balıkları yiyerek kıyı balıkçılığında baskı oluşturuyorlar. Onlar bizimkileri yerken artık neyse ki biz de onları, en azından bazılarını yiyebiliyoruz.

Akdeniz Koruma Derneği bu yeni balık türlerinin yayılım ve çoğalmasını önlemek için, Gökova Körfezi’nden sonra Fethiye-Göcek ve Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nde bulunan balıkçılığa kapalı alanlarda da Deniz Koruyuculuğu Sistemi’ni uyguluyor. Bu alanlarda yeni balık türlerinin restoranların menülerine girerek denizden uzaklaştırılması için uğraşıyor ve Türkiye’nin birçok yerinden şeflerle çalışıyorlar. Balıklar mundar olacağına hem balıkçılar hem işletmeler için bir gelir kaynağına dönüşüyor.

Restoranlara tanıttılar

Akdeniz Koruma Derneği ekibi geçen yıllarda eti değil sadece yüzgeçlerindeki dikenler zehirli olduğundan eldivenle ayıklanması gereken aslan balığı (pterois miles) için yaptıkları çalışmayı bu yıl genişleterek yeni balık türlerinin birkaçını kapsayacak şekilde gündeme getirdiler. Gökova’daki şeflerle hazırladıkları farklı “yeni balık” içerikli yemekleri restoran sahiplerine bir davet vererek denettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...