Sıra ovalara geldi: ‘Temiz enerji’ adı altında Ankara’daki tarım ve mera alanları yok ediliyor

Şeyda Öztürk

YEO Enerji Yatırımları Anonim Şirketi, Çevre Bakanlığı’ndan aldığı onayla Polatlı’ya 92 bin 593 adet güneş paneli kuracak.

Güneş enerjisi santralları (GES) her ne kadar temiz enerji olarak görülse de yapıldıkları yerler uzmanlar tarafından sık sık eleştiriliyor. Ankara Polatlı’da YEO Enerji Yatırımları Anonim Şirketi’nin koruma altında bulunan ovanın da içerisinde kalan projesine onay çıktı. Şirket, GES projesi yapmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan “çevresel etki değerlendirmesi olumlu” kararı aldı. Bu onayla birlikte mera ve tarım arazisinden oluşan 74 hektar yani 104 futbol sahası büyüklüğündeki alanda 92 bin 593 adet güneş paneli kurulacak. Değeri 695 milyon TL olarak belirlenen projeyle birlikte alana depolama tesisi de yapılacak.

Projeye ilişkin şirket, tarım ve orman il müdürlüğünden de görüş talep etti. Müdürlük tarafından verilen görüşte, “Parselin mera vasıflı olduğu tespit edilmiştir. 4342 sayılı Mera Kanunu’na göre bahse konu mera parseline müdahale edilmemesi gerekmektedir” dendi. Şirket ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından mera arazisi için tahsis amacı değişikliği talebinde bulunulacağını ve tahsis amacı değişikliği yapılacağını belirtti.

Polatlı Belediyesi ise verdiği görüşte projenin bir kısmının Büyük Ova sınırı içerisinde kaldığını dile getirdi. Polatlı’daki ova, 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte “Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çelitle nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızla geliştiği ovalar” içerisine alınmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...