Evdeki salçada kriz: Geçen yıl 1.5 ton, bu sene 200 kilo yapabildim

Her yıl salça sezonu ile evlerin damlarının kırmızıya büründüğü Urfa’da, bu yıl damlar renksiz kaldı. Artan domates fiyatı nedeniyle evde salça yapımı sekteye uğradı.

Önemli tarım kentlerinden biri olan Urfa’da, her yıl salçalar kurutulmak üzere damlara çıkarılıyor. Salça sezonunda kentteki damların çoğunda salça kazanlarını ve kovalarını görmek mümkün.

Ancak ekonomik kriz evde salça yapımını da geçmiş yıllara göre azalttı. Ağustos ayı itibariyle marketlerde 10 kiloluk domates salçasının fiyatı 200 liralardan 400 liralara kadar geldi. Ancak aynı dönemde domates fiyatları da katlandı.

Hatta geçtiğimiz ay Bloomberg HT’de Tarım-Analiz programına konuk olan Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Başkanı Müslüm Yanmaz, artan girdi maliyetleri nedeniyle kış aylarında domatesin kilosunun 50 lirayı bulacağını ifade etti.

DOMATES FİYATI ARTTI SALÇA YAPIMI DÜŞTÜ

12 yıldır evinde salça üreten Medine Aldağ, domates fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Aldağ ana madde olan domatesin kilosunu en az 4,5 liradan aldıklarını belirtti. Geçen seneye göre domates fiyatının iki kat arttığını belirten Aldağ, kendisi gibi salça yapan pek çok kadının bu sene az domates alabildiğini söyledi.

Aladağ, yaşanan durumu şu sözlerle anlattı: “Eskiden damların hepsi kırmızıya bürünürdü şimdi ise nadir olarak aralıklı olarak salça yapan evler var. Maddi durumu olmayanlar neredeyse geçen yıla oranla yarı yarıya salça çıkarmaya başladı. Hatta bu yıl hiç yapamayan komşularımız var. Geçen yıla oranla fiyatlar yüzde 100 artmış durumda.”

800 KİLO ÜRETİRKEN BU YIL 250 KİLO ÜRETEBİLDİ

Bir kilo salça için 10 kilo domatese ihtiyaç duyulduğunu aktaran Aldağ “Geçen sene 800 kilo salça üretirken bu yıl 250 kilo üretebildim. Aradaki fark bu kadar büyük” dedi.

Yaptığı salçaları sosyal medyadan satan Aldağ, Türkiye’nin pek çok yerinden sipariş aldığını belirtti. Sabit müşterileri olduğunu sözlerine ekleyen Aldağ “Geçen yıl üretimim fazla olduğu için ülkenin birçok yerinden sipariş aldım. Bu sene 250 kilo salça yapabildim, çok büyük düşüş var. Bundan dolayı bu seneki satışımın ne olacağını bilmiyorum” diye konuştu.

‘BU SENE KENDİ EVİME ANCAK BİR TEPSİ AYIRABİLDİM’

Evinde salça üreten kadınlardan İsmet Doğan da bu yıl daha az salça yapabildiğini anlattı. Geçen yıl bir buçuk ton salça üreten Doğan, bu yıl sadece 200 kilo yapabilmiş.

Yaptığı salça ile ev ekonomisine katkı sağladığını kaydeden Doğan “Ticaretini yapıyordum. Ayrıca başka şehirde yaşayan akrabalara hediye olarak gönderiyordum. Ama bu sene kendi evime ancak bir tepsi ayırabildim Domates fiyatlarının katlanması hem evlerimizin mutfağını hem de ekonomisini vurdu” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Yeni üretim sezonu yeni ümitler

Eylül ayı, tarımsal üretim sezonunun başlangıcı kabul edilir. Eylül...

Rüştü Bozkurt: Tarımda önemli bir başlangıç

✔  “Tarım ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapmak için atılan...

Türkiye de var: 32 ülkeye iklim değişikliği davası

Portekizli gençler Türkiye dahil 32 ülke hakkında iklimle ilgili...