Ette de ‘bizi kıskanan’ Almanya’yı üçe katladık

0
340

Türkiye’de kıymanın kilosu 330 TL, “Bizi kıskanan“ Almanya’da ise 4,89 Euro, yani yaklaşık 102 TL. Kuzu pirzolanın kilosu 15,93 Euro, yaklaşık 335 Türk Lirası. Bu fiyatlar, bir Alman’ın bir Türk’ün üçte bir fiyatına et aldığını gösteriyor. Fiyatlar uygun olunca Almanya’ya giden Türklerin et tüketimi de 58 kat arttı, doktorlardan dikkat çeken bir uyarı geldi.

AKP’lilerin ‘Bizi kıskanıyor’ dediği Almanya’da kişi başı yıllık et tüketimi 56 kilo ile 60 kilo arasında değişiyor. Almanya’ya giden bir Türk’ün yıllık et tüketimi ise, Türkiye’deyken tükettiğinin tam 58 katına çıkıyor. Türk doktorlar, gurbetçilerin aşırı artan et tüketimi nedeniyle gut, obezite ve diş bozuklukları gibi çeşitli hastalıklara yakalandığını belirtiyor.

MAAŞ 4 KATI, FİYATI ÜÇTE BİRİ

Türkiye’de bir kilo dana-sığır kıyma 330 TL’yi aşarken, Almanya’da 4,89 Euro. Rusya- Ukrayna savaşından sonra et fiyatları, enflasyon nedeniyle biraz yükseldiği için zaman zaman fiyatlar 6 Euro’ya yaklaşıyor.

Ancak, bir Türk’ten ortalama 3- 4 katı fazla maaş alan bir Alman, işsiz bile olsa istediği kadar kırmızı et alıp tüketebiliyor. Almanlar’ın beyaz et tüketimi ise toplam kişi başı tüketimin 4’te biri. Yani bir Alman, yılda ortalama 14 kilo beyaz et, 46 kilo kırmızı et tüketiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz