Et fiyatlarında şap korkusu: ‘Aşılama hızlandırılmalı’

0
480

Şap hastalığı nedeniyle ikinci bir emre kadar kapatılan Urfa’daki hayvan pazarı hala açılmadı. İnsanların et almakta tedirgin olduğunu kaydeden sektör temsilcileri aşılamanın hızlandırılmasını istiyor.

Türkiye genelinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle karantinalar sürerken, Urfa’da 9 Mart’ta “ikinci bir emre kadar” ibaresiyle kapatılan hayvan pazarı henüz açılmadı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, nisan ayının başında yaptığı açıklamasında şap hastalığına karşı yaklaşık 12 milyon doz aşının üretildiğini belirterek, “4,5 milyon hayvan aşılandı. Nisan sonu itibarıyla inşallah hastalık tamamıyla sönümlenmiş olur” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye’nin farklı illerinde ocak ayı sonundan itibaren görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle ithalat, ihracat ve kesim amaçlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri il dışı ve il içi de dahil olmak üzere yasaklandı.

‘İNSANLAR ET ALMAKTA TEREDDÜT EDECEK’

Canlı Hayvan Borsası’nın Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi, söz konusu şap hastalığı nedeniyle et fiyatlarında değişiklik olacağına dikkat çekti. Çiftçi, “İnsanlar et almakta tereddüt edecek. Aşılama takvimini hızlandırıp en kısa sürede satış ve pazarlama sağlanmalı. Et fiyatlarında belirsizlik olacak. Arz/talep yönünde belirsizlik oluşacak, fiyat yansıması belirsizlik olacak” diye konuştu.

Çiftçi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile iletişim halinde olduklarını ve itiraz ile önerilerini sunduklarını da kaydetti.

Canlı Hayvan Borsası’nın Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi

 

AÇIKGÖZ: AŞILAMANIN BÜYÜK BİR KISMI TAMAMLANDI

Urfa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz ise Türkiye genelinde aşılama çalışmalarının büyük bir bölümünün tamamlandığını ve sürecin hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz