Esrarsız kenevirde iki tohum tescillendi

Yerli kenevir tohumu projesinde, esrarı azaltılmış iki tohum çeşidi tescillendi, iki yeni tohum da ise tescil aşamasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  ‘Türkiye’de kenevir üretimi artırılacak’ açıklamasının ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yürütülen kenevir ıslah çalışmaları sonucunda geliştirilen “Narlı” ve “Vezir” adlı iki yeni tohum çeşidi tescillendi. İki aday tohum çeşidi için de tescil aşamasına gelindi.

OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, Ajans Bizim’e yaptığı açıklamada kenevirin sapından lifine, tohuma kadar  birçok farklı ürün yelpazesinde kullanıldığını belirterek, yürütülen başarılı çalışmalar sonucunda, esrarı azaltılmış iki kenevir tohumu çeşidinin, Tohumluk Kontrol ve Sertifikasyon Müdürlüğü’nce tescil edildiğini belirtti.

Binde 2’ye kadar düşürüldü

Kenevir Islah Projesi kapsamında 2013 yılında OMÜ ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olarak çalışma başlattıklarını anlatan Aytaç, şu bilgileri verdi:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...