ESK’nın ithalatçı Genel Müdürü Kayhan: 85 bin hayvan ithal ederek Ankara halkına ucuz et satma imkanına kavuşacağız!

0
402

Kırmızı ette göz göre göre gelen yangını göremeyen Et ve Süt Kurumu’nun liyakatsiz yönetimi, 85 bin kasaplık hayvan ithal ederek et fiyatlarının düşürüleceğini iddia etti. ESK’nın ithalatçı Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Ankara PERDER ile sözleşme imzaladıklarını belirterek, “85 bin canlı hayvan ithal ederek Ankara halkına 190 liradan kıyma ve 210 liradan kuşbaşı satma imkanına kavuşacağız” dedi.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (Ankara PERDER) bünyesinde faaliyet gösteren marketlere bu haftadan itibaren ihtiyaç duydukları kadar karkas et temin edeceklerini belirterek, “Fiyatta denge oluşuncaya kadar tedbirlerimiz devam edecektir” dedi.

ESK Toplantı Salonu’nda Kurum ile Ankara PERDER arasında ucuz et satışına ilişkin protokol imzalandı.

ET FİYATLARININ NEDEN ARTTIĞINI YENİ FARKETTİLER!

Kayhan, buradaki konuşmasında, ESK’nın kırmızı et piyasasını düzenleme görevi olduğunu ifade ederek, “Aralık 2022’den beri kırmızı et fiyatları hızlı bir yükseliş trendine girmiştir. Kurumumuz, önce fiyat artışlarının nedenini incelemiştir. Fiyat artışının büyük ölçüde arz talep dengesizliğinden kaynaklandığı sonucu ortaya çıktı. Üretim maliyetleri yüzde 84 artarken fiyat artışının yüzde 140’ın üzerinde olduğunu tespit ettik.” diye konuştu.

85 BİN KASAPLIK HAYVAN İTHALATI İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI!

Kırmızı ette arz talep dengesini sağlamak için çalışmalar yaptıklarının bildiren Kayhan, bu kapsamda ilk etapta 85 bin başlık canlı hayvan alımı sözleşmesi imzaladıklarını, canlı hayvanların ülkeye girişlerinin başladığını dile getirdi.

4 BİN 500 TON KARKAS ET İTHAL EDİLDİ

Kayhan, diğer tedbirin ise karkas et ikamesi olduğuna işaret ederek, 4 bin 500 tonluk karkasın ülkeye girişinin sağlandığını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz