Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini hakkında merak edilenler

Avrupa Birliği şimdiye dek 21 Türk ürününü tanıdı. Bu ürünlerden biri de adı, korumalı menşe adı (PDO) ile tescillenen Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini. Muğla Milas’tan sonra Balıkesir Edremit de Edremit zeytinyağı ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini olmak üzere iki ürün ismi Türkiye’de AB tarafından PDO ile tescil edilmiş ikinci ilçe unvanına sahip.

Edremit Körfezi yeşil çizik zeytininin AB tarafından PDO (korumalı menşe adı) olarak tanınması, “Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini” isminin korunmasına, ürünün ve ürünün coğrafi üretim alanıyla bağlantılı benzersiz özelliklerinin yanı sıra geleneksel bilgi birikiminin de tanıtılmasına yardımcı olacak.

Sofralık Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini Türkiye’nin en sevilen çeşitlerinden Edremit zeytininin çizilmesi ve salamurasıyla elde ediliyor.

Yumuşak etli ve limon kabuğu aromalı

Bu zeytinin üretimindeki ayırt edici temel özellik, doğal fermantasyon. Fermantasyonu sırasında kimse zeytine müdahalede bulunmuyor veya kimyasal işlem yapılmıyor. Bu nedenle üretim süreci hasattan sonra en az altı ay sürüyor ve bu süreçte acı maddeler zeytinden kademeli olarak atılıyor. Bununla birlikte son üründe belirli bir acılık derecesi kalıyor ki bu da zeytinin tazeliğini ve özgünlüğünü gösteriyor.

Orta boy bir zeytin olan Edremit çeşidi yumuşak eti, limon kabuğu gibi ekşi tadı ve kekik, acı badem, enginar ve Ege otları aromasıyla Türkiye’de yetişen diğer zeytinlerden ayrılıyor. Bu zeytinin diğer bir önemli ayırt edici özelliği de eti ile çekirdeğinin birbirinden kolayca ayrılması. Zeytin çekirdeği pürüzlü olsa da dil üzerinde rahatsızlık yaratmıyor. 

Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini ,Türkiye'nin en sevilen çeşitlerinden biri olan Edremit çeşidinden elde ediliyor
Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini ,Türkiye’nin en sevilen çeşitlerinden biri olan Edremit çeşidinden elde ediliyor.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “PDO logosu üreticilerin ürünlerini korumalarına ve tüketicilere güven vermelerine yardımcı oluyor. Tüketiciler de logoyu gördüklerinde orijinal bir ürün aldıklarını anlıyorlar. AB tescili, Edremit Körfezi yeşil çizik zeytininin de Türkiye sınırlarının ötesinde korunmasını ve tanınmasını sağlayacak” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda beslenme beyanlarına yeni düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığının beslenme beyanlarına yönelik hazırladığı taslağa...

Kurban fiyatı 4 yılda 12’ye katlandı: 1000 TL’ye kurban alınıyordu, bugün 1 kg dana bonfile bile yok

Bu bayram kurbanlıkların büyük oranda pazarda kalacağı tahmin ediliyor....

Hasan Açanal; Aztekler’den Ayaşlar’a gerçek bir Kızılderili: Domates

Kim derdi ki sen kalk Amerikalardan Anadolu’ya kadar gel,...

GÜBRETAŞ’ın keyfine diyecek yok

Çiftçiler geçim kaygısı yaşarken GÜBRETAŞ yönetiminin keyfi bozulmadı. Çift...