İhracatçılar, ABD’ye 5 milyar dolarlık gıda ihracatı hedefine kilitlendi!

Son 5 yılda gıda ihracatının iki kat arttığı ABD’deki Natural Products Expo West Fuarı’ndan ticari bağlantılarla dönen Türk gıda ihracatçıları, Yeni Dünya’ya 5 milyar dolarlık ihracat hedefine bir adım daha yaklaştılar.

ABD’ye ihracatta son 5 yılda yaptığı atakla ihracatını 1 milyar dolardan 2 milyar dolara çıkaran Türk gıda ihracatçıları, Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği Natural Products Expo West Fuarı’na 8 firmayla katıldı.

İhracatçılar, ABD’ye 5 milyar dolarlık gıda ihracatı hedefine kilitlendi!

Doğal gıdalar ve yaşam tarzı ürünleri sergilendi

14-16 Mart 2024 tarihlerinde Kaliforniya-Anaheim Convention Center’da düzenlenen fuara, yaklaşık 50 bin m2 alanda toplam 3.300 firma katılırken, 65 binden fazla sektör profesyoneli fuarı ziyaret etti.

Firmalar “Sürdürülebilir Bir Gezegen” temalı fuarda Ambalajlı Tüketici Ürünleri (CPG), doğal gıdalar ve yaşam tarzı ürünleri dahil olmak üzere sürdürülebilirlik, kadın sağlığı, sağlıklı yaşlanma ve yenileyici ürünler kategorilerinde; doğal, organik gıdalar, takviyeler, doğal güzellik ve ev ürünlerini sergilendi.

 

Altaş Yağ Sanayi, Hatti Gıda, Manavlar Gıda, Marbil Yağ Sanayi, Osman Akça Tarım Ürünleri, Sanford Gıda Tarım, Sante Gıda ile Timtaş Tarım İlaç ve Mahsulleri şirketinin katıldığı fuarda, ziyaretçilere Türk kahvesi ikramı ve zeytin-zeytinyağı tadım aktivitesi gerçekleştirilirken, kuru meyve ve baharat paketleri dağıtımı yapıldı.

Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Sinan Kuzum ve Ticaret Ataşeleri Ali Said Dolu ve Merve Tüzer Kaya, fuarı ziyaret ederek, Türk firmalarına ABD pazarıyla ilgili deneyim paylaşımında bulundu.

“5 milyar dolar ihracat hedefimize ilerliyoruz”

Fuarda sağlıklı, doğal ve organik ürünlerin vitrine çıktığını belirten EİB Sürdürülebilirlik ve Organik Ürünler Koordinatörü, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türk firmaları açısından çok verimli geçen fuardan ticari bağlantılar kurarak ayrıldıklarını, seneye daha büyük stantlarda katılmayı planladıklarını dile getirdi.

İhracatçılar, ABD’ye 5 milyar dolarlık gıda ihracatı hedefine kilitlendi!

EİB olarak önümüzdeki yıl daha büyük bir alanda milli katılım için fuar idaresi ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Işık, şunları söyledi:

“Expo West, küresel sağlık ve sağlıklı yaşam trendlerinin merkez üssü olma rolünü vurguladı. Ege İhracatçı Birlikleri olarak tarım ürünleri ihracatımızı 7,3 milyar dolardan 10 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz. ABD yıllık 230 milyar dolarlık gıda ürünleri ithalatıyla Türk gıda ihracatçılarının en büyük hedef pazarı konumunda. Natural Products Expo West Fuarı’na bu yıl ikinci kez Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu üstlendik. ABD’nin en büyük gıda fuarı olan New York Fancy Food Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu yaklaşık 25 yıldır başarıyla gerçekleştiriyoruz. ABD pazarında Türk gıda ürünlerinin bilinirliğini artırmak için Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projemizi 5 yıldır başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu organizasyonlarımıza ekleyeceğimiz yeni halkalarla ABD pazarına orta vadede Türkiye’den 5 milyar dolarlık gıda ürünleri ihracatı hedefliyoruz, bu hedefimize de emin adımlarla ilerliyoruz.

“Pek çok gıda ürününde dünyanın en büyük tedarikçilerinden biriyiz”

‘Türkiye, dünyanın gıda ambarı’ söylemi, altı dolu bir söylem. Kuru meyveler, zeytin, zeytinyağı su ürünleri, meyve sebze mamulleri, baharatlar, bitkisel yağlar, hububat, bakliyat, un, unlu mamuller, taze meyve sebze, hayvansal mamuller başta olmak üzere pek çok gıda ürününde dünyanın en büyük tedarikçileri arasındayız. Organik sektöründe 1 milyar dolarlık ihracat potansiyeline ulaştık. Organik sektöründe de 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Bu amaçla her sektörümüz güçlü olduğu pazarlarda tanıtım yapmak üzere Ticaret Bakanlığımızın ihracatçılarımıza kümelenerek pazarlama yapmaları için verdiği destekler çerçevesinde TURQUALITY Projeleri ve UR-GE Projelerini devreye alıyor. Fuarlar, Sektörel Ticaret Heyetleri, Alım Heyetleri düzenliyoruz. 2024 yılında ABD Fancy Food Fuarı yanında, Çin İthalat Fuarı’na katılacağız. Milli Katılım Organizasyonu yaptığımız fuar sayısı 5’e tamamlanacak.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

TMO Genel Müdürü Güldal: Buğday fiyatı maliyetlerin üzerinde belirlendi

Açıklanan buğday alım fiyatı tartışma yaratırken TMO Genel Müdürü...

“Yarının Köyleri” yola İzmir ile devam ediyor

Trendyol ve UNDP iş birliğinde yürütülen “Yarının Köyleri” projesinin ikinci...

Kurbanlığın canlı kilo fiyatı 40 lira birden geriledi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlık fiyatlarında gerilemeye yaşanıyor....

Gazi Kutlu: Sarımsak zamlanınca ithalatı yüzde 80 arttı

2003-2024 yılları arasında Türkiye 81 bin ton kuru sarımsak...