Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi: Sektörün en zor zamanları

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi olan İspanyol Deoleo, tarihinin en zorlu döneminden geçen sektörün “derin bir dönüşüm” geçirmesi gerektiğini söyledi.

İklim değişikliği, yükselen fiyatlar, yüksek faiz oranları ve güçlü enflasyondan oluşan koşulların yarattığı güçlü fırtına son aylarda zeytinyağı değer zinciri boyunca etkisini gösterdi.

İspanya’da iki yıl üst üste yaşanan kavurucu sıcaklar zeytin hasadını sınırladı. Bu durum hem tüketicileri hem de sektör yetkililerini şaşkına çevirecek boyutta bir fiyat artışına neden oldu.

İspanya dünya zeytinyağı üretiminin yüzde 40’ından fazlasını gerçekleştiriyor. Bu da İspanya’yı fiyatlar için küresel bir referans haline getiriyor.

Deoleo’nun satış müdürü Miguel Angel Guzman, konuya dair CNBC’ye e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Sektör tarihindeki en zor anlardan biriyle karşı karşıyayız. Güçlü enflasyon ile birlikte yüksek faiz oranları ve kuraklık döngüsü nedeniyle miktar ve kalite açısından olumsuz zeytinyağı hasat tahminleri fiyatların önemli ölçüde artmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

İspanya’nın Endülüs bölgesindeki sızma zeytinyağı fiyatları Ocak ayında kilogram başına 9,2 euro (9,84 dolar) ile rekor seviyeye ulaşmıştı. Daha sonra ise fiyatlar Mart ve Nisan aylarındaki faydalı yağmurlar nedeniyle bir miktar geri çekildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması 2024

https://www.youtube.com/live/kgCGmjLuZT8?feature=shared  

Gazi Kutlu: Türk tarımının geleceği açısından karamsar veriler: Çiftçi yaşlanıyor ve üretimi de ancak borç alarak yapabiliyor

Kredi Kayıt Bürosu’nun 5 yıldır aralıksız sürdürdüğü “Tarımsal Görünüm...

Çiftçilere 72 milyon 554 bin lira tarımsal destekleme ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, 72 milyon 554 bin liralık...

Erdoğan duyurdu: Çiftçi ve üretici kredilerinde limitler artırıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küçük ekipman kredisi 250...