Dünyada ucuzlayan kahve Türkiye’de zamlandı

Yılbaşından bu yana kahve fiyatları dünya çapında yüzde 30’un üzerinde düşmüşken, Türkiye’de ise yüzde 30 oranında bir zam uygulanmıştır. Dünyada kahve fiyatlarının düşmesiyle birlikte, Türkiye’de neden zam uygulandığı sorusu ortaya çıkmıştır. İşletmeciler, kira, lojistik ve işçi maliyetlerinin artmasının bu durumun nedeni olduğunu belirtiyor.

2021 ve 2022 yıllarında yaşanan doğa olaylarının etkisiyle, uluslararası piyasada kahve fiyatları Şubat ayında 260 dolar seviyesine ulaşmıştı. Ancak, o günden bu yana kahve fiyatları yüzde 36 oranında düştü, 154 dolara indi.

Türkiye‘de küresel düşüşün fiyatlara yansımamasıyla birlikte, yeni yılın başında kahveye yaklaşık yüzde 3035 arasında bir zam geldi. Kahve danışmanı Cenk Girginol, bu zamın kira, lojistik ve işçi maliyetlerine bağlı olduğunu vurguladı.

ARTAN KİRA VE İŞÇİ MALİYETİ…

İşletmeciler, kira, finansman, lojistik ve işçi maliyetlerindeki artış nedeniyle fiyatların artırılması gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte, kahve işletmecileri bu durumun önüne geçmek için çaba sarf ediyor.

Sertaç Yalçın, kahve firmasının sahibi olarak, yüzde 30luk bir zamın kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak,Belki daha yüksek bir oranın gerekli olduğu piyasa koşulları mevcut dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...