Dünyada ucuzlayan kahve Türkiye’de zamlandı

Yılbaşından bu yana kahve fiyatları dünya çapında yüzde 30’un üzerinde düşmüşken, Türkiye’de ise yüzde 30 oranında bir zam uygulanmıştır. Dünyada kahve fiyatlarının düşmesiyle birlikte, Türkiye’de neden zam uygulandığı sorusu ortaya çıkmıştır. İşletmeciler, kira, lojistik ve işçi maliyetlerinin artmasının bu durumun nedeni olduğunu belirtiyor.

2021 ve 2022 yıllarında yaşanan doğa olaylarının etkisiyle, uluslararası piyasada kahve fiyatları Şubat ayında 260 dolar seviyesine ulaşmıştı. Ancak, o günden bu yana kahve fiyatları yüzde 36 oranında düştü, 154 dolara indi.

Türkiye‘de küresel düşüşün fiyatlara yansımamasıyla birlikte, yeni yılın başında kahveye yaklaşık yüzde 3035 arasında bir zam geldi. Kahve danışmanı Cenk Girginol, bu zamın kira, lojistik ve işçi maliyetlerine bağlı olduğunu vurguladı.

ARTAN KİRA VE İŞÇİ MALİYETİ…

İşletmeciler, kira, finansman, lojistik ve işçi maliyetlerindeki artış nedeniyle fiyatların artırılması gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte, kahve işletmecileri bu durumun önüne geçmek için çaba sarf ediyor.

Sertaç Yalçın, kahve firmasının sahibi olarak, yüzde 30luk bir zamın kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak,Belki daha yüksek bir oranın gerekli olduğu piyasa koşulları mevcut dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda güvencesi için ciddi tehdit: Topraktaki potasyumun tükenmesi

Toprakta potasyum eksikliği, besicilik ve tarım için büyük bir...

Meteoroloji yeni hava durumu raporunu yayımladı! Bakan Özhaseki’den uyarı

Meteoroloji yeni hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Hava sıcaklıklarının...

USK’den çiğ süt fiyatı kararı

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını üreticinin...

Çitlekçi’den Türkiye kuruyemiş haritası! Hangi ilin tercihi ne?

Tüketicilerin Çitlekçi markasıyla tanıdığı Tunçlar Holding, 81 ilin kuruyemiş...