Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderilmek üzere organik yumurtalar Ordu’da üretiliyor

Ordu’da, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gönderilmek üzere, “Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğunun Geliştirilmesi Projesi” kapsamında üretilen organik yumurtalar hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi ve Ordu İli Yumurta Üreticileri Birliği, 2014‘te hayata geçirilen proje kapsamında üretilen organik yumurtaların BAEye satışı için ortak çalışmalara başladı. BAE’deki bir şirketin üretimden sorumlu yetkilileri, Altınordu ilçesindeki yumurta paketleme tesisi ve tavuk çiftçiliklerini incelemek üzere Ordu’ya geldi.

Celal Sezgi, Ordu İli Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı olarak, gazetecilere kentteki yumurta üretiminin her ay arttığını ve Büyükşehir Belediyesinin bu konuda önemli bir desteğinin olduğunu bildirdi. 

Sezgi, Ordu‘dan Dubaiye yumurta ihracatı yapmaktan önceki dönemlerde ara verilmesinin nedenlerini açıkladı. Şimdi, farklı ülkelere yumurta ihracatı için çalışmalarının yeniden başladığını söyledi.

Sezgi, görüşmelerin sona erdiğini ve her konuda uzlaşı sağlandığını not etti. Ayrıca, ilerleyen günlerde yumurta ihracatına tekrar başlanacağını da belirtti.

İLK SEVKİYAT BAŞLAYACAK

ORTAR Yönetim Kurulu Başkanı Sancar Eser, BAEye aylık 1 milyon organik yumurta ihraç etmeyi hedeflediklerini belirterek,Ön anlaşmayı sağladığımız bu firma, ülkesinde çok güçlü ve ulusal bir firma. İnşallah önümüzdeki günlerde ilk sevkiyata başlamış olacağız.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Gülerin Ordu‘da yumurta üretiminin artmasına verdiği katkıya deyinen Eser, Güler’in tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmalarının meyve verdiğini söyledi.

Swaraj Rajendran, BAEli firmanın üretimden sorumlu müdürü olarak, Ordu yumurtasını önceden zincir marketlerin raflarında görmüş olması üzerine, yetkililerle temasa geçtiğini belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Banu Şen: Tropikal tarım cenneti: Alanya

Türkiye’de avokado yetiştiriciliği 1970’li yılların başında başlıyor. O dönemde...

Didem Eryar Ünlü: Dünyayı kirletenler yılda 209 milyar iklim tazminatı ödemeli!

Mevcut eylem planlarıyla dünya 2.7 derecelik bir ısınmaya doğru...

Meteoroloji’den 25 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iki il için ‘turuncu’, 23 il için...

İYİ Parti’li Kahveci: Buğday ve arpa alım fiyatlarını ilan ediyoruz!

İYİ Parti Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı...