Dilara Koçak: Anıt ağaç sesleniyor: “Beni korursan, kendini korursun”

Antik çağlardan günümüze bize şifa dağıtan zeytin ağacı ve zeytinyağının iyiliğini gelecek nesillere aktarmak üzere hayata geçirilen Ayvalık Mutluköy Yaşam Merkezi kapılarını açtı. “Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye” projesinde ise Hedef Türkiye’nin anıt zeytin ağacı haritasının çıkarılması.

Zeytin ağacı, zeytin, zeytinyağı… Tüm bunlar sizin için ne ifade ediyor? Zeytin bu topraklar için, toplumumuzla bağdaşan çok önemli bir kültürel değeri yansıtıyor. Zeytin hepimizin bildiği gibi barışın ve zaferin simgesi. Hem kendisi hem de yağı beslenmede baş tacı; öyle ki Akdeniz diyetinin vazgeçilmezlerinden. Geleceğe ait gıdalara baktığımızda geleceğimiz geleneksel gıdalarımızda, başka çıkar yolumuz bulunmuyor. Türkiye’de kişi başı zeytinyağı tüketimi 2 litre iken diğer Akdeniz ülkelerinde ise ortalama 12 litre.

Zeytin ağacı neolitik çağdan günümüze bizi besliyor, kuraklıkta yaşıyor, yağmurdan besleniyor, yansa bile köklerinden yeşererek yeniden doğuyor; yani insanlar kesmedikçe ölmüyor… Milattan önce 4 bin 500’lerde mutfağımıza giren zeytinyağı, Hipokrat için de büyük şifacıydı.

“Doğal iyilik anıtı”

Geçtiğimiz haftalarda Komili, imzaladığı protokolle anlamlı bir iş birliğine imza attı. Ülke geleceği için erken yaştan itibaren çocukları, Anadolu kültürünün ayrılmaz parçası olan zeytin ağacı, zeytinyağı ve yarattığı kültür ile tanıştırmayı ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesini hedefleniyor. Millî Eğitim Bakanlığı ile Komili iş birliği “Köklerimizdeki Bilgiyi Geleceğe Aktarıyoruz” söylemiyle pek çok farklı yenilikçi uygulama ve çalışmayı kapsıyor. Bunlar arasında; hem basılı hem de Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden öğrencilerle buluşacak olan yardımcı kaynak kitapları ve okul öncesi hikâye kitapları, ilk ve orta dereceli okullarda öğrenci kulüplerinin kurulmasının yanı sıra Ayvalık Mutlu Köy Yaşam Merkezi’nin hayata geçirilmesi ve eğitim programlarının iş birliği içinde oluşturulması yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...