Deştin: Talana direnen köylüler yolu kapattı, iftar ve sahuru sokakta yapıyorlar

0
296

AYŞEGÜL KASAP

Muğla’nın Yatağın ilçesine bağlı Deştin Mahallesi bir ‘oldu bitti’yle karşı karşıya. Köylüler, yargı süreci devam ederken çimento fabrikası yapımına başlanması üzerine yolu kapatarak iş makinesinin geçişini engelledi.

Sahur ve iftarlarını da yol kenarından yapan yöre halkı direnmekte kararlı: “Topraklarımızı korumak için bekliyoruz. Çimento fabrikasını yaptırmayacağız. Gelen eşyalar geri gitsin, biz istemiyoruz. Kamyonlar geri gidene kadar buradan ayrılmayacağız.”

Deştin Mahallesi ile Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ortak sınırında Tekağaç sırtı mevkiinde entegre çimento fabrikası yapımı için izin verilen bölgenin etrafında yerleşim yerleri, bağ, bahçe, arsa ve zeytinliklerin yanı sıra dere ve baraj gibi su kaynakları var. Söz  konusu bölge ayrıca tamamen orman alanı içerisinde yer alıyor.

Menteşe belediyesi, zeytin ağaçlarının bulunduğu yere çimento fabrikası yapılması için ruhsat vermişti. Ancak hem mimarlar odası hem de çevreci dernekler mevcut çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunun ‘şaibeli bir şekilde alındığını’ belirterek çimento fabrikasının ‘çevresel etkileri bakımından giderilmesi olanaksız olumsuzluklar’ oluşturacağının altını çizmişti.

Belediye başkanı Bahattin Gümüş , yöre halkının itirazı üzerine kendisini “Ben onaylamasam, bakanlık onaylayacaktı” sözleriyle savunmuştu.

Çimento fabrikasının yapılacağı alan

Hukuki süreç devam ederken şirkete ait kamyonlar çimento kazanlarını alana getirmeye kalkıştı. Köylüler durumu haber alır almaz iş makinelerinin karşısına dikilerek yolu kapattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz