Dardanel Yunanistan’ın güçlü markası Kallimanis’i alarak ihracattaki gücünü artırdı

Fatoş KARAHASAN

Balık ve deniz ürünleri sektöründe yaklaşık 40 yıllık tecrübeye bilgi birikimine ve üretim gücüne sahip olan Dardanel 25 ülkeye ihracat yapıyor. Kurulduğu 1984 yılından beri ton balığı konservesinde Türkiye’nin 1 numaralı tercihi olan kuruluş, geçen yıl Yunanistan’ın köklü deniz ürünleri markası Kallimanis’i satın aldı. Küresel rekabet gücünü artıran Dardanel, son olarak ünlü şef Somer Sivrioğlu’yla birlikte bir iletişim kampanyasına imza attı. 

Dardanel Şirketler Grubu İcra Kurulu ve Yatırımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Önen Özoğuz, Dardanel Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Yüce Kaner Atalay ve Somer Sivrioğlu’yla bir araya geldik. Şirketin hedeflerini ve planlarını konuştuk.

Öncelikle üretim yatırımlarınızdan söz edelim.  Yeni yatırımlarınız ne durumda?

Dardanel Şirketler Grubu İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Önen Özoğuz:

Kurulduğumuz günden bu yana ‘ilklerin markası’ olarak sektörümüzde fark yaratan çalışmalara imza atıyoruz. Bu öncülüğümüzün ardında üretim gücümüz kadar trendleri takip eden yenilikçi bakış açımız da var. Sağlıklı ve inovatif ürünler geliştirmek Dardanel’in DNA’sına işlemiş. Bu potansiyelimizi Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza da yansıtıyor, bu alanda yaptığımız ciddi yatırımlarla yeni kategorilere girmeye, ürün çeşitliliğimizi artırmaya ve büyümeye devam ediyoruz. Son iki yıldır Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ile yeni üretim hattı yatırımlarına ağırlık vererek 30 milyon dolara ulaşan bir yatırım gerçekleştirdik. Edirne’nin Enez ilçesinde ve Çanakkale’nin Ezine ilçesinde, Gıda İhtisas ve Organize Sanayi Bölgesinde birçok kişinin istihdam edileceği fabrika yatırımlarımız var.

Son yıllarda ürün yelpazenizde ne gibi değişiklikler oldu?

Türkiye’de yeni ürünlerin ve yeni teknolojilerin lider markalarından biriyiz. 2021 yılında şeffaf Skinpack ambalaj teknolojisini geliştirdik. Yine aynı yıl 8 dakikada pişirilebilen Kolay Pişir ürünlerimizi piyasaya sunduk. İlk paketli hazır sandviç markamız Mr. No’nun yanı sıra Sushida markası ile ilk 7 gün raf ömrüne sahip sushiyi çıkarttık. Jazzy markamızla pet food alanına adım attık. Balık ekmek ve deniz ürünlerini zincir restoran konseptinde sunmak üzere Dardenia’yı yarattık. I Love Fish markasını ise balığı sağlıklı fastfood konseptiyle en ekonomik ve hızlı şekilde geniş kitlelere ulaştırmak üzere tasarladık. Son olarak Dondurulmuş Deniz Ürünleri ailesine eklediğimiz iki yeni lezzetimiz Norveç haşlanmış karides ve Somon Fileto da olduğu gibi her kategoride ürün gamımızı sürekli geliştiriyoruz.

Küresel rekabet için neler yapıyorsunuz?

Dardanel’i dünyanın en büyük deniz ürünleri şirketlerinden biri yapmak vizyonumuz var. Bu vizyon doğrultusundaki en büyük adımımızı geçtiğimiz yıl Yunanistan’ın köklü deniz ürünleri markası Kallimanis’i satın alarak attık. Bu, global yatırımlarımız açısından önemli bir kırılma noktası oldu.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk lezzetlerini ABD’de tanıtan Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

ABD’li şefler Türk lezzetlerine akın etti Türk gıda ürünlerinin ABD...

EİB ve İTG Türk tarımının gelişimi için ortak lobi yapacak

Türkiye’de yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye...

2024 yılı fındık rekoltesi açıklandı: Fiyat ne olacak?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2024 fındık rekoltesini...

Resmi Gazete’de yayımlandı: Elektronik alkol takip sistemi devrede

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sahte alkol kaynaklı...