Çukurova Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Mithat Özsan vefat etti

Adı Adana ile özdeşleşen, Çukurova Üniversitesi kurucu rektörü 99 yaşında yaşama vefat etti.

Adana’da adı Bulvarda yaşatılan Prof. Dr. Mithat Özsan’ın kurucusu olduğu Çukurova Üniversitesi Anfisinde de adı yaşatılıyor. Özsan son olarak Ocak ayında Çukurova Üniversitesi’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmıştı.

Mithat Özsan kimdir?

Mithat Özsan. Türk ziraat mühendisi, akademisyen. Çukurova Üniversitesi’nin kurucusudur. Bir yıl Ziraat Fakültesi Dekanı, 16 yıl rektör olarak üniversiteye hizmet vermiştir.

3 Ocak 1925’te Şebihkarahisar’da dünyaya geldi. Babası 13 yıl Şebinkarahisar’da belediye reisliği yapmış olan tüccar Mehmet Rüştü Bey’dir.

İlk, orta ve lise öğrenimini Şebinkarahisar, Antalya ve İstanbul’da tamamladı. 1944-1948 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yükseköğrenim gördü.

1949 yılında işe başladığı Rize Çay Fabrikasın’da 5 yıl görev yaptı. 1951’de evlendi, iki kız çocuğu oldu. 1954’te Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Meyve Yetiştirme ve Islahı Kürsüsü’nde liansüstü öğrenime ve asistanlık yapmaya başladı. Tropikal bölge ürünleri üzerine uzmanlaştı. 1958’de doktor, 1963’te doçent, 1972’de profesör unvanını aldı.

1967 yılından itibaren, Ankara Üniversitesi’ne bağlı kurulan Adana Ziraat Fakültesi’nde görev yaptı. Fakültenin ve üniversitenin kuruluşunda emeği geçen ilk kurucu ekibin içinde yer aldı. Kasım 1972’de Ziraat Fakültesi’nin dekanı olan Özsan, bir yıl bu görevi yerine getirdikten sonra Aralık 1973’te Çukurova Üniversitesi’nin ilk rektörü olarak seçildi. 1979’da yapılan seçimlerde üniversitenin 3. dönem rektörlüğüne seçilen Özsan, 1982 ve 1987’de yapılan seçimlerde de beşer yıl süreli olmak üzere 4. ve 5. dönem rektörlüklerine seçildi.[3]

1982-1988 yıllarında 6 yıl süre ile TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği; 1979-1987 yılları arasında 8 yıl süre ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürüttü.

“Türkiye’de turunçgil tarımının gelişmesinde ve bu alanda çok sayıda genç bilim adamının yetişmesindeki katkıları ve Çukurova Üniversitesi’nin Türk üniversiteleri arasında seçkin bir konuma gelmesinde gösterdiği başarılı hizmetleri” nedeniyle 1993 yılı TÜBİTAK Hizmet Ödülü ile onurlandırıldı.

2013 Yılında Adana’ya katkılarından dolayı ‘Adana’ya Güç Verenler’ projesi kapsamında ödüllendirilmiştir.

1992’de emekli oldu. 1997-2014 yıllarında İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi olmuştur.

https://yeniadana.net/haber/cukurova_universitesi_kurucu_rektoru_prof_dr_mithat_ozsan_vefat_etti-81856.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...