Çeltik ve pirinçte büyük oyun

Çeltikte sıfır gümrükle ithalat yetkisi TMO’nun dışında sanayiciye de verilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Özel firmalar pirinç ve çeltik ithal etmek isterse, pirinçte yüzde 45, çeltikte ise  yüzde 35 gümrük vergisi uygulanıyor.

Sanayicilere 31 Mayıs’a kadar sıfır gümrükle 100 bin ton çeltik ithalat yetkisi verilirken, bu süre içinde yapılacak çeltik ithalatından sadece önceden hazırlık yapan bir firmanın yararlanacağı iddiaları sektörde büyük tepkilere neden oldu. Bilindiği üzere sıfır gümrükle pirinç ve çeltik ithalatını sadece TMO yapabiliyor. Özel firmalar pirinç ve çeltik ithal etmek isterse, pirinçte yüzde 45, çeltikte ise yüzde 35 gümrük vergisi uygulanıyor.

Öte yandan Türkiye’nin yıllık çeltik üretimi yaklaşık 1 milyon ton seviyesinde. 1 milyon ton çeltik üretiminde de 650 bin ton pirinç elde ediliyor. Türkiye’nin yıllık pirinç tüketimi ise 850 bin ton seviyesinde. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin pirinçte 200 bin ton açığı bulunuyor. Bu açık da ithalatla kapatılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Özge Güneş: Tarımda piyasacılık sürecek

Kabine üyeleri üzerine yapılan tartışmalar günler öncesinde tahminlerle başlamıştı....

Cengiz Çakır: Kinoa ürün deseninde yer almalıdır

Kinoa çeşitli iklim koşullarına uyum gösteren kanaatkâr bir bitkidir....

Çiftçi temsilcilerinin yeni hükümetten beklentileri var

Kabinenin açıklanmasının ardından üreticiler çözüm bekleyen sorunları konusunda önerilerde...

Ayçiçek piyasasının gözü Türkiye’de

Son bir yılda yurtdışı piyasalarda yüzde 60 düşen Ayçiçek...