Çeltik ve pirinçte büyük oyun

Çeltikte sıfır gümrükle ithalat yetkisi TMO’nun dışında sanayiciye de verilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Özel firmalar pirinç ve çeltik ithal etmek isterse, pirinçte yüzde 45, çeltikte ise  yüzde 35 gümrük vergisi uygulanıyor.

Sanayicilere 31 Mayıs’a kadar sıfır gümrükle 100 bin ton çeltik ithalat yetkisi verilirken, bu süre içinde yapılacak çeltik ithalatından sadece önceden hazırlık yapan bir firmanın yararlanacağı iddiaları sektörde büyük tepkilere neden oldu. Bilindiği üzere sıfır gümrükle pirinç ve çeltik ithalatını sadece TMO yapabiliyor. Özel firmalar pirinç ve çeltik ithal etmek isterse, pirinçte yüzde 45, çeltikte ise yüzde 35 gümrük vergisi uygulanıyor.

Öte yandan Türkiye’nin yıllık çeltik üretimi yaklaşık 1 milyon ton seviyesinde. 1 milyon ton çeltik üretiminde de 650 bin ton pirinç elde ediliyor. Türkiye’nin yıllık pirinç tüketimi ise 850 bin ton seviyesinde. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin pirinçte 200 bin ton açığı bulunuyor. Bu açık da ithalatla kapatılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Darısı mutfağımızın başına

Gastronomide sürdürülebilirlik denince akla hemen atıksız ilkesi gelebilir ama...

Vedat Milor: Roma’da birkaç güzel gün

Roma’da insan neler yapar? Kahveye gider, bara gider. Yaz...

Sahrap Soysal: Suyuna bandıra bandıra

Üzerinde sıcacık dumanı tüterken suyu da cızırdayan bir güveç...

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...