Buğday, fındık, çay ve kuru üzümden sonra mısır fiyatı da maliyetin altında

İktidar, buğday, fındık, çay ve kuru üzümün ardından mısırda da çiftçilerin beklentisinin altında fiyat açıkladı. Alım fiyatı olarak açıklanan 5 bin 700 TL’nin maliyetin altında kalması yine yüksek fiyatla ithalatı körükleyecek. Çiftçiye verilmeyen para, ithalat yoluyla yabancıya gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından destek hariç ton başına 5 bin 700 lira olarak açıklanan alım fiyatını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, rakamın maliyetin altında olduğunu açıkladı. Ton başına 6 bin 400 lira maliyetle üretim yapılabildiğini anlatan Suiçmez, çiftçinin 7 bin lira fiyat beklediğini söyledi.

Suiçmez, mısırın yüzde 75’inin yemde kullanıldığını ve yemde Türkiye’nin dışa bağımlı olması nedeniyle yüksek fiyatla ithalat yapıldığını hatırlatan Suiçmez, şu bilgileri verdi:

“9 milyon ton mısıra ihtiyacımız var. Üretim ise 6.5 milyon ton. 2.5 milyon ton mısır başta Ukrayna olmak üzere çeşitli ülkelerden ithal ediliyor. Açıklanan düşük fiyat, üretimin azalmasına, yüksek fiyattan ithalatın artmasına neden olacak. Oysa ithalata verilecek para üreticiye verilmeli.”

“FİYAT AÇIKLAMAK YETERSİZ”

Suiçmez, ayrıca fiyat açıklamanın da tek başına yetmeyeceğini, mutlaka açıklanan o fiyattan kamunun alım yapması gerektiğini vurguladı. Kuru üzüm alım fiyatının da 27 lira olarak açıklandığını dile getiren Suiçmez, oysa çiftçinin 35 lira fiyat beklediğini vurguladı. Suiçmez, kuru üzümde alım fiyatının 1.72 dolardan 1.49 dolara gerilediğini kaydederken şöyle devam etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tarım Bakanlığından belediyelerin tarımsal faaliyetlerine tedbir! CHP’li belediyelerin çalışmaları kısıtlanabilir!

Tarım Bakanlığı, desteklerin görünürlüğünü azalttığı gerekçesiyle belediyelerin tarımsal faaliyetlerine...

AB’den Türkiye’nin iki ürününe daha coğrafi işaret!

Osmaniye Yer Fıstığı ile Bingöl Balı’nın AB Komisyonu kararıyla...

Meteoroloji’den çok sayıda il için uyarı: Gök gürültülü sağanak bekleniyor

Meteoroloji 14 Temmuz hava durumu raporunu yayımladı. 9 il...

Pembe maskeyle işe koyuldular, 250 kovan desteğini aldılar

Van'ın Gevaş ilçesinde kooperatif kuran ve pembe arıcılık kıyafetleriyle...