Buğday, fındık, çay ve kuru üzümden sonra mısır fiyatı da maliyetin altında

İktidar, buğday, fındık, çay ve kuru üzümün ardından mısırda da çiftçilerin beklentisinin altında fiyat açıkladı. Alım fiyatı olarak açıklanan 5 bin 700 TL’nin maliyetin altında kalması yine yüksek fiyatla ithalatı körükleyecek. Çiftçiye verilmeyen para, ithalat yoluyla yabancıya gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından destek hariç ton başına 5 bin 700 lira olarak açıklanan alım fiyatını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, rakamın maliyetin altında olduğunu açıkladı. Ton başına 6 bin 400 lira maliyetle üretim yapılabildiğini anlatan Suiçmez, çiftçinin 7 bin lira fiyat beklediğini söyledi.

Suiçmez, mısırın yüzde 75’inin yemde kullanıldığını ve yemde Türkiye’nin dışa bağımlı olması nedeniyle yüksek fiyatla ithalat yapıldığını hatırlatan Suiçmez, şu bilgileri verdi:

“9 milyon ton mısıra ihtiyacımız var. Üretim ise 6.5 milyon ton. 2.5 milyon ton mısır başta Ukrayna olmak üzere çeşitli ülkelerden ithal ediliyor. Açıklanan düşük fiyat, üretimin azalmasına, yüksek fiyattan ithalatın artmasına neden olacak. Oysa ithalata verilecek para üreticiye verilmeli.”

“FİYAT AÇIKLAMAK YETERSİZ”

Suiçmez, ayrıca fiyat açıklamanın da tek başına yetmeyeceğini, mutlaka açıklanan o fiyattan kamunun alım yapması gerektiğini vurguladı. Kuru üzüm alım fiyatının da 27 lira olarak açıklandığını dile getiren Suiçmez, oysa çiftçinin 35 lira fiyat beklediğini vurguladı. Suiçmez, kuru üzümde alım fiyatının 1.72 dolardan 1.49 dolara gerilediğini kaydederken şöyle devam etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Sencer Solakoğlu: Sınırlar kapatılır veya bir ambargo gelirse Türkiye ne et yiyebilir ne de yanından geçebilir!

https://youtu.be/40KMfDIbfL4?feature=shared   Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube yayınına konuk olan Bursa Damızlık...

Simide suistimal zammı geliyor

Seçim öncesi simitteki zam, geri alındı. Şimdi ise KDV...

Yaş meyve ve sebze ihracatı 2024’e hızlı başladı

Yaş meyve sebze sektörü, 2024’ün ilk 3 ayında yüzde...

Büyük, çok sulu ve etli; işte AB coğrafi işaretli Ayaş domatesi hakkında merak edilenler

AB şimdiye dek peynirden baharata, tarhanadan zeytine kadar 21...