Bir fide ile hayatları değişti

Tarımsal üretimi teşvik eden Nilüfer Belediyesi’nin ücretsiz verdiği fidelerle çilek üretimine başlayan İnegazili kadınlar, Türkiye’nin dörtbir köşesinden talep almaya başlayınca üretimin boyutlarını da genişletti. Bir fide ile hayatları değişen kadınlar hayatlarından memnun.

Nilüfer Kent Bostanları’nda ekolojik üretim denemeleri yaparak, yerli tohumu yaygınlaştırmak için her yıl halka onbinlerce ücretsiz ata tohumu ve sebze fidesi dağıtan, tarım alanlarında toprak analizleri yaparak çiftçiyi en yüksek verimi alabileceği ürünlere yönelten, kırsalda toprak yapısına uygun meyve fidanları dağıtarak meyve bahçeleri kurulmasını teşvik eden Nilüfer Belediyesi’nin bu çabaları, bir köyde daha kadınların hayatını değiştirdi.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinin kırsal nitelikli mahallelerinden biri olan İnegazi Mahallesi’nde kadınları üretime teşvik etmek isteyen Nilüfer Belediyesi, 2 yıl önce çilek fidesi dağıtmıştı. Böylelikle çilek üretimine başlayan ve bol verim alan İnegazili kadınlar, ürettiklerini satarak ekonomik değere dönüştürmeye başladılar.

Belediyenin verdiği fide desteği sayesinde üretmeye başlayarak bölgede örnek olan ve artık daha geniş alanlarda üretim yapmak isteyen kadınlar, Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ederek fide desteğinin sürmesini istediler. Bunun üzerine İnegazili kadınlara 100 bin adet çilek fidesi daha veren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İnegazili kadınların üretim çabasının tüm kadınlara örnek olmasını diledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Buğday alım fiyatı açıklanmadı piyasada fiyatlar düşmeye başladı! 29 Mayıs buğday, arpa, mısır fiyatı belli oldu!

Çiftçinin beklentisine rağmen TMO’nun 2023 yılı buğday alım fiyatlarını...

Meteoroloji’den 28 kent için “sarı” alarm!

Meteoroloji'den yapılan son dakika açıklamasına göre Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa,...

Şok’un Rekabet cezası yeniden yapılandırıldı

Şok Marketler'e Rekabet Kurulu tarafından verilen 384.4 milyon liralık...

Tarıma kim Bakan olacak? İşte Bakanlık kulislerinde ön plana çıkan isimler…

Seçimlerin ardından bütün bakanlıklarda olduğu gibi Tarım ve Orman...