50 milyon liralık yatırımla kırsal mahalleye turist çekecek

Bursa’nın İznik ilçesinde hobi amaçlı alınan arazi üzerine inşa edilen “Hobbit” ve bungalov evlerle kırsal mahalleye turist çekilmesi hedefleniyor.

Bursa kent merkezine 100, İznik’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan 850 rakımlı Candarlı Mahallesi, zengin bitki örtüsü, su kaynakları, yürüyüş yolları ve temiz havasıyla büyük şehirlerin stresinden bunalanları ağırlıyor.

İstanbul’da yatırımları bulunan iş insanı Cengiz Karagülle de bir gezi sırasında doğasına hayran kaldığı Candarlı Mahallesi’nde hafta sonları vakit geçirmek için arazi satın aldı.

Bölgeye gelen ziyaretçilerin burada daha fazla zaman geçirme isteklerinin olduğunu gören Karagülle, arkadaşlarının da tavsiyesiyle komşu birkaç arsayı daha satın alarak turistik tesis inşa etmeye karar verdi.

Karagülle, 50 milyon liradan fazla yatırımla 49 dönüm arazi üzerine 12 Hobbit ve 13 bungalov evi ile restoran, manej ve sosyal donatıları bulunan turistik tesis inşa ettirdi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) da bir bölümüne hibe desteği sağladığı proje kapsamında bölgenin turizmden daha fazla pay alması sağlanacak.

OCAK AYINDA HİZMETE GİRECEK

Candarlı Doğal Yaşam Çiftliği Sorumlusu Feridun Tanadam, 25 evin tamamlandığı projede toplam 81 ev inşa edileceğini söyledi.

Projenin ilk etabında sona geldiklerini ve tesisi ocak ayında hizmete açacaklarını belirten Tanadam, “Kış turizmi ağırlıklı diye düşünüyoruz ama yazın da buralar çok daha güzel ve yeşil. Burası tarım arazisi değil. Köylünün de burada çalışmasını amaçlıyoruz. Tamamladığımız 25 evi bu kış içinde faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz. Ufak tefek eksiklerimiz var. Onları gidermekle uğraşıyoruz. Burada kış biraz yoğun geçiyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ümit Akçay: Enflasyon neden düşmüyor?

Ortodoks inanca mensup olanlar, firma kârları rekorlar kırarken enflasyonun...

Kırmızı et fiyatları için korkutan uyarı!

2010'da 25 lira olan karkas etin kilogram fiyatının 460...

Meyve sebze ihracatında hedef: Avrupa, Kanada, Çin

Yaş meyve sebze ihracatçıları, Avrupa, Kanada ve Çin pazarlarına...

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi lüks rezidansa taşındı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, uzun yıllar hizmet verdiği Ankara’nın en...