Zirai ilaçların onayına ilişkin esaslarda düzenleme

Bitki koruma ürünlerinin onaylanmasına ilişkin denemelerin, yetkilendirilmiş tüzel kişi veya kuruluşlar tarafından yapılması zorunlu olacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Bitki Koruma Ürünlerinin Onayına Esas Denemeleri Yapacaklar Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, bitki ve bitkisel ürünler ile mantarların yetiştirildikleri ve muhafaza edildikleri ortamlarda zararlı organizmalara karşı kullanılacak ticari formdaki bitki koruma ürünlerinin onayına esas biyolojik etkinlik, kalıntı, yan etki, başlangıç toksisitesi, direnç, toksikoloji ve ekotoksikoloji denemelerini yapacak tüzel kişi veya kuruluşların yetkilendirilmesiyle ilgili usul ve esaslar tespit edildi.

Buna göre, bitki koruma ürünlerinin onayına esas denemelerin Bakanlıkça yetkilendirilmiş tüzel kişi veya kuruluşlar tarafından yapılması zorunlu olacak.

Yetki alınmadan tüzel kişi veya kuruluşlarca yapılacak bitki koruma ürünlerinin onayına esas denemeler, değerlendirmeye alınmayacak.

Denemenin planlanması, denemenin kurulduğu adres, denemenin kurulduğu adresin sahibi olan üretici bilgileri gibi verilerle bütün iş ve işlemler kayıt altına alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...