Ziraat Bankası’ndan Rusya’nın tahıl ödemeleri için BM ve ABD şartı

0
320

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tahıl koridorunun süresinin uzatılması için Ziraat Bankası’nın ödemelerde aracılık edebileceğine yönelik açıklamalarının ardından üst düzey bir yetkiliden açıklama geldi. Yetkili aracılıkta Birleşmiş Milletler ve ABD şartı olması gerektiğini vurguladı.

Üst düzey bir Türk yetkili, Karadeniz tahıl koridorunun süresinin uzatılması görüşmeleri kapsamında Ziraat Bankası’nın Rusya’nın tahıl ihracatı için yapacağı ve alacağı ödemelere aracılık edebileceğini, ancak bunun işlem bazında ABD ve Birleşmiş Milletler’in (BM) yazılı onayı ve görevlendirmesi olmadan gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Rus işgaline karşı savaşan Ukrayna’nın tekrar tahıl ihraç etmesine imkan veren ve dünya gıda fiyatlarının düşmesini sağlayan Karadeniz tahıl koridoru anlaşması geçen yıl Türkiye ve BM’nin arabuluculuğuyla imzalandı. Anlaşma belirli sürelerle uzatılıyor.

ÇAVUŞOĞLU ZİRAAT BANKASI AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Ancak Rusya, anlaşma kapsamında kendisine verilen sözlerin tutulmadığını, tahıl ve gübre ihracatı önündeki engellerin kaldırılmaması halinde Mayıs ortasında anlaşmadan ayrılacağını belirtmişti. Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı bankacılık ve sigortacılık yaptırımları Rus bankaların uluslararası ödemelerde bulunmasını engelliyor veya zorlaştırıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın itirazlarının giderilmesi için yapılan müzakereleri hakkında geçen hafta yaptığı açıklamada Ziraat Bankası’nın ödemelere aracılık yapabileceğini belirtmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz