ZEYTİN,ZEYTİNYAĞI PAYDAŞLARI İSYANDA ZARAR 400 MİLYON DOLAR , Kemal Erdoğan

 

Kemal Erdoğan /[email protected]

ZEYTİN, ZEYTİNYAĞI PAYDAŞLARI İSYANDA ZARAR 400 MİLYON DOLAR

Yıllardır tarım ve gıda sektörünün tarladan sofraya paydaş ilişkilerine ilgi duymuş biri olarak 20 önemli Zeytin ve Zeytinyağı paydaşının bir araya gelerek hemde ortak bir metne imza atması beni heyecanlandırdı.

Hemen bu bir araya gelen kurumları tebrik edip  yan yana yazalım. 

Onları bir araya getiren sorununda altını çizelim.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda “Dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki tedbir kararı yarına bırakılmadan bugün kaldırılmalıdır” 

Yasak yüzünden kaybın 400 milyon doları bulunduğu ifade edilen haberin tamamınına linkten ulaşabilirsiniz https://gidatarim.com/zeytinyaginda-dokme-ve-varilli-ihracat-yasagi-hemen-kaldirilmalidir/

İçerikli bildiriye; “Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Odası, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği, Burhaniye Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Edremit Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Söke Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Tire Ticaret Odası ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi” imza koydu.

Ulusal Zeytin Konseyi’ nin bu kurumlar üyesi mi diye web sitesine baktım ama web sayfaları kapalı .Face Book Sayfaları ise açık. Haberdeki bildiride;Üretici örgütleri ,İhracatçı Birlikleri yukarıdaki ile ve ilçelerin Ticaret ,Borsa Sanayi Odalarının başkanlarının imzası var.

Aklıma gelen sorular ? 

Neden ancak bir sorun olduğunda bir araya geliyoruz?

 Bu kadar güçlü içlerinde maddi imkanları yüksek oda ve birliklerin olduğu bir paydaş ordusu neden Zeytin ve Zeytinyağı ile ilgili bilgileri bir araya getiren derleyen bir web sitesi kuramaz?

Neden Ulusal Zeytinyağı Konseyi  üzerine yüklenen görevleri yapması için gereken maddi gelirlerden yoksundur?

Ulusal Zeytin Konseyinin maddi bu gelirlere sahip olması için bu paydaşlar neden hükümete baskı yapmazlar?

Neden bildiriye zeytin yetiştiren diğer iller davet edilmemiş?

Dünyada Ürün Konseyleri tek bir kurum iken;Neden Ulusal Zeytin Konseyi ve Zeytin Tanıtım Gurubu diye iki başlı bir yöne gidilir?

Dünya ,zeytin,zeytinyağı pazarında güçlü bir aktör olan Türkiyenin dünya tanıtımını neden etkili bir şekilde yapamıyoruz?

Bu ülke sahip olduğu zeytin ağaçlarının sayısını çeşidini yaşını neden bilemez?

Kemal Erdoğan

[email protected]CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...