Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

0
2578

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen fiyatlardan devlet ve vatandaş kadar biz de şikayetçiyiz. Bizler de herkes gibi çabamızın karşılığında makul bir kar elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

İstanbul Ticaret Borsası’nın (İSTİB) düzenlediği “Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor” toplantılarında bu ay yumurta sektörünün sorunları ele alındı.

İSTİB’den yapılan açıklamaya göre, webinar ortamında gerçekleştirilen, “Yumurta Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan, İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği (İSTYUMDER) Başkanı ve İSTİB Meclis Üyesi Necati Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen İstanbul Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Bülent Kasap, Türkiye’de yumurta sektörünün her geçen gün gelişen teknolojiyle büyük bir değişim gösterdiğini belirterek, “Bireysel tüketicilerin ve sanayinin ihtiyacı olan yumurta, modern ve dev tesislerde üretilmektedir. Bugün Türkiye’de kabuklu yumurta dışında pastörize likit yumurta ve ileri işlenmiş yumurta ürünleri de üretilmeye başlanmıştır. Elbette bu söylediklerim yumurta sektörünün hiçbir sorunu olmadığını göstermiyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de sürekli artan enerji maliyetleri, yemden üretime, lojistikten market raflarına kadar her aşamada yeni sorunlar bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik de sektöre yönelik desteklerin güçlü bir şekilde sürdüğünü aktararak, “Yatırım destekleri, KDV indirimi, elektrik, yem desteklerimiz ve ihracat konusundaki politikalar sektörü sürekli büyütüyor. Şu sıralarda gerçekleşen fiyat artışının yakında dengeye oturacağına inanıyorum. 77,5 milyon yumurta tavuğu varlığımız ve günlük 52,3 milyon yumurta üretimimiz var. Sektör sürekli gelişiyor ve gelişecek. Son kuş gribinin etkisi de sınırlı oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz