Yumaklı: Toplulaştırılan arazilerin yıllık kazanımı 41 milyar lira

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 7,27 milyon hektar arazinin toplulaştırıldığını ve bu arazilerden yıllık yaklaşık 41 milyar lira kazanım elde edildiğini açıkladı.

Yumaklı, kırsal alanda en önemli sorunların başında arazilerin çok parçalı, şekillerinin bozuk olması ve dağınıklık olduğuna dikkati çekti. Ayrıca parsellerin büyük çoğunluğunun sulama ve ulaşım ağından yoksun olduğunu vurgulayan Yumaklı, bu sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla arazi toplulaştırma çalışmaları yürüttüklerini anımsattı.

Yumaklı, arazi toplulaştırmasının tüm toplumun gereksinmeleri doğrultusunda kırsal alanda fiziksel planlama, doğanın bakımı ve korunması, su ekonomisi, devlet yatırımlarının planlanması, hammadde kaynaklarının korunması gibi önlemleri de içine aldığını bildirdi.

Arazi toplulaştırmalarının aynı zamanda kırsal kalkınma için bir enstrüman olduğunun altını çizen Yumaklı, arazi toplulaştırması projelerinin sonuçlanması ile birlikte tarımsal, çevresel ve sosyal açıdan birçok kazanım sağlandığını, tarımsal üretimde ciddi artışlar, girdi maliyetlerinde ise ciddi azalmalar elde edildiğini anlattı.

“Yatırım maliyetleri yüzde 90 oranında azalıyor”

Arazi toplulaştırmasıyla sulama ve tarla içi geliştirme işlemleri gibi diğer altyapı hizmetlerinin de birlikte düşünülmesi gerektiğini aktaran Yumaklı, şu değerlendirmelerde bulundu: “2018’ten itibaren yapılan yasal düzenlenme sonucu ülkemiz genelindeki arazi toplulaştırma çalışmalarını yapma yetkisi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...