Tatilde dikkatli beslenmek için dört ipucu

Yiyeceklerle daha sağlıklı bir ilişki kurmak için farkındalığınızı kullanın.

Tatil sezonu… Yılın hoşgörünün en bol olduğu zamanı. Kutlama ziyafetlerine ve nostaljik ikramlara o kadar kendimizi kaptırırız ki, yılın geri kalanında bize çok iyi hizmet eden düzenli, dengeli öğünlerin ve diğer sağlıklı beslenme alışkanlıklarının izini kaybederiz.

Uzmanların çoğu, tatil sezonunda büyük hedefler koymamanızı önerse de şimdi başlayarak dikkatli beslenmeyi uygulamak, yemekle olan ilişkinizi yavaş ama kesin bir şekilde geliştirebilir. Yemek yerken yargılayıcı düşünceleri bir kenara itin. Düşünceler, duygular ve davranışlar birbiriyle bağlantılı olduğundan, özeleştiriden kaçınmak ve tabağınızdaki yiyeceğe yargılamadan odaklanmak, yeme davranışlarınızı daha iyiye doğru değiştirebilir.

İşte tatillerde yemekle ilişkinizi geliştirmek için dikkatli yeme stratejileri.

1. Açlık belirtilerini tanıyın

Yorgun, halsiz veya baygın mı hissediyorsunuz ? Mideniz guruldayıp zihniniz yiyecek düşüncelerine mi kayıyor, bu da elinizdeki görevlere odaklanmanızı zorlaştırıyor mu? Bunların hepsi genellikle göz ardı edilen açlık belirtileri olabilir. Kulağa basit geliyor ama gerçek açlığın nasıl bir his olduğunu anlamak, daha dikkatli yemenize yardımcı olabilir.

2. Yemek için oturun

Sevdiklerinizle sohbet ederken ne kadar yediğinizin izini kaçırmak kolaydır. Açık buzdolabının önünde durup yemek artıkları yerken de aynı şey geçerli. Ancak yemeğe oturmanız deneyimle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir, böylece ne kadar zaman geçtiğini daha iyi ölçebilir ve neyi, neden yediğinize dikkat edebilirsiniz.

3. Derin nefes alın

Basit bir nefes alıp verme egzersizi, size çevrenizin envanterini çıkarma ve vücudunuzu ve duygularınızı kontrol etme şansı verir, böylece açlık sinyallerini tanıyabilir ve tabağınızı yeniden doldurarak dürtüsel olarak tepki vermek yerine niyetle yanıt verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Planlı üretime herkes katkı koymalı

Aşırı kutuplaşmanın olduğu dönemler­de sağlıklı tartışmalar yapmak, ortak akılla...

“Personel eksikliği üretimi durma noktasına getirebilir’’

Gündemimizde zam değil, personel var Mehmet Hanifi GÜLEL Ekmek fiyatının zamlandığı...

İnek sütü üretiminde rekor

Türkiye’de ticari işletmelerin topladığı aylık inek süt miktarı, mayısta...

Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Akay, Toprağın Sesi Programının konuğuydu

https://youtu.be/ntsdt7c66cE?feature=shared Her hafta cuma günü 19.30’da Lider Haber TV ekranlarında...