Yerken sağlığınızdan olmayın! İyi bir hamburger nasıl anlaşılır?

En fazla tüketilen fast food ürünleri arasına giren hamburgerlerden bazıları ucuz olması için kullanılan katkı maddelerinden dolayı sağlığa zararlı olabiliyor. Restoran işletmecisi Enes Baytar, iyi bir hamburgerin nasıl yapıldığının ve nasıl anlaşıldığının ‘püf noktalarını’ paylaştı.

İçerisindeki eti, peyniri, domatesi, marulu ve turşusuyla ağızları sulandıran iyi bir hamburger yemek isteyenlerin ilk tercihi katkısız yüzde 100 dana eti oluyor. Ucuzluk ve pahalılıklarına göre değişkenlik gösteren hamburgerlerde sadelik ve organiklik lezzeti ön plana çıkarıyor.

Sakarya’da et mangal restoran işletmeciliği yapan Enes Baytar, en fazla tüketilmekte olan fast food ürünlerinin başında gelen hamburgerin yapım aşaması hakkında bilgiler verdi, iyi bir hamburgerin nasıl yapıldığının ve nasıl anlaşıldığının ‘püf noktalarını’ paylaştı.

UCUZ OLMASI İÇİN KULLANILAN MADDELER ZARARLI

Baytar, ucuzluk ve pahalılıklarına göre değişkenlik gösteren hamburgerlerde sadelik ve organik malzemelerin kullanılmasının lezzeti ön plana çıkarttığını vurguladı. Son zamanlarda ülkede fast food işletmelerinin çoğaldığını söyleyen Baytar, ucuz olabilmesi için içerisine katkı maddesi konulan bazı hamburgerlerin insan sağlığını etkilediğini de dile getirdi.

“SAĞLIĞA ZARARI DA ARTIYOR”

Ucuz ve pahalı hamburgerler arasındaki farklar hakkında bilgi veren Baytar, “Fiyatı ucuz ve pahalı hamburgerler arasında fark vardır. Fiyatı ucuz olan hamburgerlerimizde tamamen sağlıksız diyemeyiz fakat içerisindeki et miktarı düşük olabiliyor ve bundan dolayı ucuz olabilir. Fiyatının ucuzlaması için yüzde 100 dana eti miktarının azaltılıp, içerisine farklı katkı maddeleri konulabiliyor. Tabii bu bizim istemediğimiz bir durum. Onun için fiyatı pahalı olan hamburgerlerimizin gramajı yüksek ve lezzeti de daha yüksek seviyede olabilir. Hamburgerlerin ucuz olanlarına ister istemez dikkat edilmesi gerekiliyor. Tabii ki ucuz hamburger kesinlikle sağlığa zararlı diyemeyiz. Ancak hamburgerleri daha ucuza satabilmek için içerisine konulan katkı maddeleri ile birlikte sağlığa zararı da artıyor” dedi.

“DIŞ GÖRÜNÜŞÜNDEN  ANLAYABİLİRİZ” 

İyi bir hamburgerin dış görünüşünden de anlaşılabileceğini belirten Enes Baytar, “Dış görünüşünden aslında hamburgerin güzelliğini anlayabiliriz. Hamburgerimizin güzel olabilmesi için köftenin yüzde 100 dana etinden olması gerekiyor ve ekmeğimizin ev yapımı hamburger ekmeği kıvamında olması gerekiyor. İkisi de birleşince doğal ve lezzetli hale gelebiliyor ” diye konuştu.

“RESTORAN VE EV YAPIMI HAMBURGER ARASINDAKİ FARK” 

Restoran ve evlerde yapılan hamburgerler arasındaki farkları söyleyen Baytar, “Restoranda sürekli aynı hamburgerler yapıldığı için reçeteli ve stabil lezzet haline geliyor. Ancak bu durum ev yapımı hamburgerler için geçerli olmayabiliyor. Fakat restoranda yaptığımız hamburgerler, ızgara ve ekipman farklılığı dolayısı ile ev yapımı hamburgerlere göre biraz daha güzel olabilir diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“LEZZETLİ OLMASI İÇİN BUNLARA DİKKAT” 

Bir hamburgerin lezzetli olması için yapılması gerekenleri aktaran Baytar, “Lezzetli ve güzel bir hamburgerin yapılabilmesi için dana etinin içerisindeki karışım, dana eti ve dana yağ oranı ile hamburger ekmeğinin başarılı olması gerekir. En önemli noktası; hamburger köftesinin içerisindeki dana eti ve dana yağı miktarının yüzdelik olarak dengeli olması aslında köftenin lezzetini verir. Bizim istediğimiz oran yaklaşık yüzde 30 yağlı köftedir. Bu oran hamburger köftemizin lezzetli olmasını sağlar. Hamburger ekmeğimizin ise içerisindeki unumuz ve mayamızın kalitesi önemli bir unsur” ifadelerini kullandı.

“EKİPMAN ÇOK ÖNEMLİ” 

İyi bir hamburger yapımının püf noktalarına değinen Baytar, “Hamburgerin pişimi için kullanılacak ekipman çok önemli. Ekipmanın ısı ayarı çok iyi olması gerekiyor. Bizim tavsiye ettiğimiz ısı ayarı yaklaşık 180-200 derece arasında. Onun haricinde hamburger köftemizi çok fazla pişirip kurutmamamız gerekiyor. Etimizin içerisindeki su miktarını hissetmemiz, lezzetli hale gelebilmesi için çok fazla kurutmadan pişirmemiz gerekiyor. Onun haricinde hamburger köftesinin üzerinde kullandığımız burger peyniri de kaliteli ve lezzetli olması gerekiyor ki köfte ile uyumlu hale gelip ortaya lezzetli bir hamburger çıksın diyebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çanakkale, İzmir, Manisa ve Uşak’ta orman yangını… 575 hektarlık alan zarar gördü!

Çanakkale Eceabat'ta dün akşam saatlerinde tarım arazisinde ve ormanlık...

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....

Gazi Kutlu: Tarımsal üretim planlanmasında stratejik ürünler belli oldu

Ekimde başlayacak sezonla 2024'ün ülkemizin tarımsal üretim planlamasına geçiş...

Kurak arazileri yeşertecek yeni formül: Sulamasız Tarım

https://youtu.be/gdTCyVahCYg?feature=shared Herhangi bir su kaynağı, elektrik, sondaj ya da basınçlı...