Yazılımcılığı bıraktı, hayatını ata tohumlarına adadı: ‘Sağlıklı gıda herkesin hakkı’

Yaşadığı rahatsızlık sonucu mesleğini bırakıp organik tarıma başlayan Fatih Çolak, “Sağlıklı yaşam herkesin hakkı” diyerek yaklaşık 28 bin kişiye ücretsiz ata tohumu gönderdi.

Trabzon’un Arsin ilçesinde yaşayan Fatih Çolak, ürettiği ata tohumlarını ücretsiz olarak Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıyor. “Sağlıklı yaşam herkesin hakkı” diyerek bu yola çıkan Çolak, kendisine sosyal medyadan ulaşan yaklaşık 28 bin kişiye fasulyeden çileğe, domatesten bamyaya kadar 100 çeşidin üzerinde ata tohumu gönderdi.

İstanbul’da yazılım işiyle uğraşan Fatih Çolak’ın hayatını, geçirdiği rahatsızlık değiştirdi. Boynundan 5 santimlik kitle alınan Çolak, doktorlarının sağlıklı beslenme tavsiyesi üzerine kendi gıdasını üretme kararı aldı. Memleketi Trabzon’un Arsin ilçesinde organik tarıma başlayan Çolak, bütün ürünlerini ata tohumlarından yetiştirmeye başladı.

Ata tohumlarının bilinenin aksine son derece verimli olduğunu ve sağlık üzerindeki olumlu etkisini yaşayarak öğrenen Çolak, bunu tüm ülkeye yaymak için ata tohumları biriktirmeye ve çoğalttığı tohumları kendisine ulaşan insanlara ücretsiz dağıtmaya başladı. Bugüne kadar yaklaşık 28 bin kişiye ata tohumu gönderen Çolak, bu konuda farkındalık oluşturarak tarımda ata tohumlarının egemen olmasını hedefliyor.

“Ben sağlıklı beslenebiliyorsam diğer insanlar neden beslenemiyor?” düşüncesiyle tohum dağıtmaya başladığını ifade eden Çolak, “Her şeyde çifte standart olmamalı ama güvenli gıdaya ulaşmada hiç olmamalı. Sağlıklı gıda herkesin hakkı. Ürettiklerimi bütün ülkeye yayma gayem var. Benim tek başıma bütün ülkeye ata tohumu yayabilmem mümkün değil ancak oluşturduğumuz farkındalıkla insanların pazarda markette sağlıklı tohumlarla üretilmiş gıdalara ulaşmasını sağlayabiliriz” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...