Yaşlılar için süper yiyecekler!

0
345

Yaşlı yetişkinler için sağlığı güçlendirmeye, kronik hastalıkları önlemeye ve ömrü uzatmaya yardımcı olabilecek en iyi süper yiyecekleri keşfedin.

Sağlıklı kalmak için doğru beslenmelisiniz. Bu tavsiye özellikle yaşlandıkça önem kazanıyor. Özellikle yaşlılar, vücut yaşlandıkça azalabilen gücü, kemik kütlesini ve bilişsel işlevi korumak için çeşitli sağlıklı yiyecekler yemelidirler.

İyi haber şu ki, yaşlandıkça sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilecek birçok lezzetli süper yiyecek var.

Koyu yapraklı yeşil sebzeler

Bitkiler, yaşlıların diyetlerine dahil etmek için çok idealler ve koyu yapraklı yeşillikler, büyük miktarlarda antioksidan içerdikleri için başı çeker. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler gibi antioksidan içeriği yüksek yiyecekler, vücuttan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olur.

Serbest radikaller, vücutta hücrelerde birikebilen ve diğer hücrelere zarar verebilen kararsız moleküllerdir. Serbest radikallerle savaşmak, diyabet ,  kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere yaşlanmayla ilişkili birçok farklı hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilir.

 

Yaban mersini

Yaban mersini gibi antioksidan açısından zengin besinler, yaşa bağlı kemik kaybını yavaşlatmak ve kemiklerinizin iyileşme yeteneğini geliştirmek için potansiyel olarak bir stratejiyi temsil edebilir.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası, turpgillerden sebze ailesinin bir parçasıdır ve hücresel hasarı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. Brüksel lahanası ayrıca, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olan ve nispeten az kaloriyle tokluk hissini artırarak sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilecek yüksek lif içerir.

Pancar

Pancar ve pancar suyu, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltan ve bilişsel işlevinizi geliştiren, yeterince takdir edilmeyen süper besinler arasında.

Yumurta

Yumırta vücudu enfeksiyondan ve serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olan selenyum  açısından zengin. Ayrıca kalsiyum emilimini destekleyen ve kemik büyümesi için gerekli olan D vitaminini de barınıdıyor. Yeterli D vitamini olmadan kemikleriniz yumuşayabilir ve ince veya kırılgan hale gelebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz