Yasakların ardından irileşen hamsinin kilosunda yüzde yüz artış

0
559

Çanakkaleli balıkçılar, Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılara gelecek sezon daha fazla ekonomik katkı sağlanması amacıyla, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında hamsi avcılığı durdurulması kararını memnuniyetle karşıladı. Yasaklardan önce tezgahlarda boyu 7-8 santimetre hamsi 50 liradan satılırken, yasakların ardından tezgahta satılan hamsinin boyu 15 santimi kadar çıkarak 100 liradan satıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında ticari maksatlı her türlü hamsi avcılığının 21 Şubat 2023 saat 15.00’ten itibaren durdurulduğunu açıkladı.

Alınan yasak kararı ile Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılara gelecek sezon daha fazla ekonomik katkı sağlanması amaçlanıyor. Çanakkaleli balıkçılar, uygulanan yasak kararını memnuniyetle karşıladı. Yasaklardan önce 7-8 santimetre olan hamsinin boyu tezgahlarda 15 santime kadar çıktı. Yasaklardan önce 50 lira olan hamsinin irileşmesi ve boyunun 15 santime kadar çıkması nedeniyle ise fiyatı 100 lirayı buldu.

“İRİ BALIK GELİYOR” 

Alınan yasak kararının doğru olduğunu ifade eden, Çanakkale Balık Hali’nde balıkçılık yapan Volkan Kaşıkçı, “Yasaklardan önce hamsi 40-50 lira civarında satılıyordu. Şu an balığın az olup da fiyatların artmasına eş değer olarak hamsi balığının fiyatı 100 liraya çıktı. Aslında bu karar, doğru bir karar. Çok ince hamsi geliyordu. Şimdi balık irileşti, iri balık geliyor. Onun için fiyatı 100 liraya kadar çıktı. Hamsinin irileşmesi lazım. Şimdi mevsimi de geçiyor. Yaz dönemi yasak dönemine yaklaşıyoruz. İnşallah diyoruz ki önümüzdeki senelerde hamsi biraz daha iri olarak tezgahlarımıza gelir. Balık çeşitlerinde bolluk var” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz