Yapay zekâ, tarım sınavına girdi! Sınavı geçti mi?

0
818

****Ülkemizde tarım ile ilgili sorunlar ve çözümler yazılıyor, söyleniyor. Ancak bir türlü çözümsüzlük havuzundan çıkılamıyor.

**Koltuğa göre adam bulunuyor. Adama göre koltuk aranmıyor. Bulunsa da bunlar talimatla iş yapmıyorlar…

****Buğdayda hasat başladı. Taban fiyat açıklanmıyor. Buğday taban fiyatı başka, seçim başkadır. Devletin bir politikası, yol haritası olur. Hükümetler, bakanlar değişse de, seçim de olsa, tarımda hiçbir iş durmaz. Politika, planlama, proje var mı? Bunun zararını çiftçimiz yaşıyor. Tüm ekonomimiz etkileniyor.

***Bugün yapay zekâya sorduğum soruları ve aldığım cevapları sizlerle paylaşacağım.

**Aşağıdaki soruları sordum;

1-   Chat GPT nedir?

2-   Yapay zekâ tarıma nasıl yardımcı olur?

3-   Dünyada gıda fiyatları düşerken, Türkiye’de neden düşmüyor?

4-   Türkiye’de tarımda sorunlar ve çözümler nelerdir?

5-   Türkiye’de tarım politikasındaki yanlışlar nelerdir?

6-   Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda tarımda atması gereken adımlar nelerdir?

7-   Tarımda doğru politikalar nelerdir?

8-   Akıllı arıcılık nasıl olur?

9-   Tarım ve depremle ilgili sorun ve çözümler

10-        Tarım 4.0 nedir?

11-        Tarımda orta gelir tuzağı nedir?

Yapay zekaya sorular sormaya başlayalım..

1-   Chat GPT nedir?

ChatGPT Cevap: 

Chat GPT (Chat-based GPT), OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir. GPT, “Generative Pre-trained Transformer” (Önceden Eğitimli Dönüştürücü) kısaltmasıdır. GPT-3.5, OpenAI’nin en son sürümüdür ve GPT-3 tabanlı bir modeldir.

Chat GPT, doğal dil işleme ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak insanlarla doğal bir şekilde etkileşim kurabilen bir konuşma ortamında çalışır. Chat GPT’nin temel amacı, kullanıcıların sorularını anlamak ve anlamlı yanıtlar üretmek için dil ve metin analizi yapmaktır.

Chat GPT, geniş bir metin veri kümesiyle eğitilmiştir ve bu veri kümesindeki dil yapılarını ve kalıpları öğrenerek sorulara yanıtlar üretebilir. Model, önceden eğitilmiş olduğu için çeşitli konularda genel bilgiye sahip olabilir, cevaplar üretebilir ve önerilerde bulunabilir. Ancak, modelin cevapları, eğitim verilerindeki bilgilere dayandığı için yanıtlarının doğruluğu veya güncelliği garanti edilemez.

Chat GPT, müşteri hizmetleri, metin tabanlı sohbet botları, bilgi sağlama, metin düzeltme ve metin oluşturma gibi çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Chat GPT’nin sunduğu etkileşimli konuşma yeteneği, kullanıcılara bilgi aramalarında, soruları cevaplandırmada veya konuşma ortamlarında yardımcı olmak için kullanılabilir.

2-Yapay zekâ tarıma nasıl yardımcı olur?

ChatGPT Cevap: 

Yapay zekâ (YA) tarıma çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. İşte yapay zekânın tarımda sağladığı bazı faydalar:

Verimlilik Artırma

Hastalık ve Zararlılarla Mücadele

Tarım Planlaması ve Tahminler

Otomasyon ve Robotik

Pazarlama ve Veri Analitiği

Yapay zekâ, tarımda daha sürdürülebilir, verimli ve akıllı tarım uygulamalarının geliştirilmesine katkıda bulunabilir. Verilerin analizi, tahmin yetenekleri ve otomasyon kabiliyeti sayesinde tarımsal faaliyetlerde optimize edilmiş sonuçlar elde etmek mümkün hale gelir. Bu da çiftçilere daha iyi kararlar verme imkanı sağlar ve tarım sektörünün gelişimini destekler.

3-Dünyada gıda fiyatları düşerken, Türkiye’de neden düşmüyor?

ChatGPT Cevap: 

Benzin, gübre ve gıda fiyatları dünyanın başka yerlerinde düşüyor olsa bile Türkiye’de düşmemesinin birkaç nedeni olabilir. Buna katkıda bulunabilecek bazı olası faktörler şunlardır:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz