Emel Yiğit: Önce aile çiftçiliği desteklenmeli

0
655
Emel Yiğit
Emel Yiğit

 

 

 

 

 

Seçimlerin ardından… Uzun bir süredir yorumlar bu cümleyle başlıyor. Elbette bir sihirli değnek beklemiyor kimse, beklenen şu; sonuç ne olursa olsun üreticiye sahip çıkılması, yerli üretime öncelik verilmesi ve tabii maliyetlerin düşürülmesi.

Beklentileri konuşurken konu dönüp dolaşıp aile işletmeciliğine geliyor. Tarımın içinde olan herkes eski zamanları; aile işletmelerinin ağırlıkta olduğu zamanları hatırlatıyor.

Et üreticisi de, süt üreticisi de aile işletmelerinin yıllarca piyasayı dengelediğini vurguluyor. Sayıları giderek azalıyor üretici ailelerin. Artan maliyetlerle başa çıkamıyorlar, ellerindeki birkaç hayvanı, tarlaları satıp köyleri terk ediyorlar. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin de sohbetimizde bu konuya dikkat çekiyor.

Birkaç hayvan yetiştiren küçük aile işletmelerinin piyasayı nasıl dengelediğini anlatıyor ve bakanlığın aile işletmelerine destek olmasını beklediklerinin de altını çiziyor Keskin. Aile çiftçiliği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da önemine vurgu yapılan konulardan: Aile çiftçiliği ve küçük ölçekli çiftçiliğin küresel gıda güvenliğiyle ayrılmaz şekilde bağlantılı olduğuna, aile çiftçiliğinin geleneksel gıda ürünlerinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda dünyada tarımsal çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz