‘Yapay Limon Suyu’na Dikkat!

0
266

Adana Çiftçi Birliği Başkanı Mutlu Doğru, limon suyunun alternatifi olarak piyasaya sürülen gıda ürünlerine dikkati çekti. Doğru, “Ülkemizde bolca ve kaliteli bir şekilde yetiştirilen limon varken türevi-benzeri işlenmiş suların kullanması sağlık açısından sakıncalıdır” dedi.

Mutlu Doğru’nun açıklaması:

“Piyasada limon sosu ve benzeri isimlerle sitrik asitten üretilen, gerçek ve doğal limon suyuna ikame kullanılan benzeri sıvılar tüketiciyi yanıltmakta ve vatandaşlarımızın sağlığını tehdit etmektedir. Ülkemizde bolca ve kaliteli yetişen limonlarımız varken, bu ürünlerin üretiminde doğal limon yerine kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması son derece endişelendirici ve üzücüdür.

Aynı talihsizlik nar ekşisi ürünü için de yaşanıyorken, Resmi Gazete’de yayınlanan Gıda Kodeksi değişikliği ile nar ekşisi üretimindeki içerik ve etiket düzenlenerek, nar ekşisi imal eden dürüst sanayici ve nar üreten çiftçimizin hakkının korunacağı bir karar alındı.

Aynı kararın, yoğunluğu Adana ve Mersin’de üretilen limon üreticilerimizi yakından ilgilendiren limon suyu için de alınmasını istiyor ve tüketicilerimizin, evlerinde ve gittikleri her türlü lokanta, cafe ve turistik tesislerde sitrik asit içerikli sıvılar yerine, taze limon veya saf limon suyu tüketmelerini talep ediyoruz.“

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz