Yalçın Bayer: Anadolu’da buğday çimlenmedi, tehlike çanları büyüyor… Gazipaşa böyleyse…

0
291

KÜRESEL ısınma sebebiyle bu sene kış gelmedi. Son 52 yılın en sıcak aralık ayını yaşadık. Son yılların en yağışsız kışını geçiriyoruz. Ne yağmur ne de kar yağdı. Gazipaşa’da geceleri 8 derecenin altına düşmedi. Yani soğuk bile olmadı. Türkiye’nin her tarafından, göllerin, akarsuların ve derelerin kuruduğu ya da azaldığı haberleri ardı ardına gelmeye başladı. Barajlarda ise doluluk oranları dip noktada.

Tüm dünyada yıllara göre yağış oranları düştü. Sıcaklıklar hep mevsim normalleri üzerinde seyreder oldu. Küresel ısınma sonucu özellikle okyanuslar ve denizlerde buharlaşma arttığı için deniz üzerinde inanılmaz şekilde enerji birikmeye başladı. Bu enerji de ani sıcaklık düşüşü sonucunda özellikle sahil bölgelerinde sel, su baskını ve hortum gibi afetler oluşturmaya başladı. 1 ayda yağacak yağmur birkaç saat içinde yağmaya başladı. Dolayısıyla yağmur suları, baraj ve göletlere ulaşmadan denize akıp gitmeye başladı.

Yağışların azalmasının en çok etkilediği alan tabii ki tarım olacak. Kuraklık böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda gıda üretiminde çok ciddi sorunlarla karşılaşacağımız muhakkak görünüyor. Anadolu’da şu anda tehlike çanları çalmaya başladı bile. Huhubat ekimleri yapıldı ama yeterince kar ve yağmur görmediği için tohumlar bile çimlenmedi. Tohum tarlada kaldı. Topraklar çatladı. Bu da özellikle stratejik bir ürün olan buğdayda verim kaybına yol açacak. Açık tarlada üretilen yem bitkilerinde de verim kaybı yaşanacağı için hayvancılıkta da çok ciddi sorunlar ortaya çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz