Eren Aka: Mersinliler ‘Nergis Şenliği’ni çok sevdi

0
379

Eren Aka

Eren Aka

Tarsus’ta, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, atıl durumdaki arazilerin tarıma kazandırılması amacıyla, önceki dönemde nergis soğanı dağıtılan üreticilerin ürünlerini tanıtmak için Nergis Şenliği düzenlendi. Başkan Vahap Seçer, üretici kadınlarla birlikte nergis hasadına katıldı.

Atıl arazileri tarıma kazandırmak için nergis soğanı dağıtımı yapılan Pirömerli, Kaklıktaşı, Belen, Dorak, Böğrüeğri, Boztepe ve Tepetaşpınar mahallelerindeki üreticileri Tarsus ilçesine bağlı Pirömerli Mahallesi, Çat mevkiinde bir araya getiren Mersin Büyükşehir, nergis ve nergisten üretilen ürünlerin tanıtımı amacıyla bir Nergis Şenliği düzenledi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte Başkan Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer nergis tarlasına girdi ve üretici kadınlarla birlikte nergis hasadı yaptı.

Bu yıl ilk defa düzenlenen ve yarışmalar, söyleşiler, halk oyunu gösterileri, nergis reçeli yapım atölyesi gibi birbirinden farklı etkinliklerin gerçekleştirildiği şenlikte konuşan Başkan Seçer, “Şenliklerin amacı bu; bir arada olmak, sevgimizi birbirimize hissettirmek, tanış olmak” dedi.

Başkan Seçer’den müjde

Başkan Seçer, Şenlikte Yörükler için müjdeli bir haber verdi.Bu yıl, yeni uygulamaya koyduğumuz güneş enerjisi panel dağıtımını 300 ailemize sağlayacağız dedi. Şenlikte, Mersin merkezden de çok sayıda vatandaşın katıldığını gözlemledik.Nergis Tarlası Gezisi ve Hasadı‘,Nergis Demeti Yapma Yarışması‘,Nergis Reçeli Yapımı‘,Nergis Yetiştiriciliği veHalk Oyunlarısterileri‘ gerçekleştirildi.

‘Bereketli olsun’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer ve kadın üreticilerle birlikte Tarsusun Çat bölgesindeki Pirömerli köyündeki nergis bahçesine girdi. Vatandaşlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Başkan Seçer, “Bereketli olsun” diyerek nergis hasadı yaptı. Seçer, en sevdiği çiçeğin nergis olduğunu söyleyerek, “Şu anda Masumiyetin simgesi, dağların kraliçesi, sevgi çiçeği Nergis Şenliğimiz var. Kadın emeğinin, üretiminin berekete dönüştüğü bir çalışmadayız. Gerçekten mis kokulu bir şenlik. Hem nergislerin hem doğanın kokusu, kuşların sesi, güzel Tarsus’umun güzel insanları, Mersin’imin Anamur’a kadar sizlerin de burada yarattığı enerji, sinerji burayı mis kokulu yapıyor” dedi. Başkan Seçer, vatandaşların gösterdiği sevgi ve saygıdan duyduğu gurur ve duygulanma ile sözlerine devam etti: “Sizlerden bunu gördükçe daha fazla çalışma isteğine kapılıyoruz, sabahları daha erken kalkıyoruz. Aman vatandaşlarımıza mahcup olmayalım, yüzümüz kara çıkmasın, başımız öne eğilmesin istiyoruz, onun için çok çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz. Bereketli olsun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz