Yağışlar fıstık bahçelerini vurdu

0
314

Emel YİĞİT

Önce aşırı yağışlar, ardından don ve son Önce aşırı yağışlar, ardından don ve son olarak da dolu yağışı fıstık bahçelerini vurdu. Fıstık üreticisi yağışlar yüzünden ilaçlama ve gübreleme yapamazken, yaşanan don ve dolu ağaçlara zarar verdi. Rekoltede yüzde 15 civarında düşüş bekleniyor.

Türkiye’de Antep fıs­tığının büyük bir kıs­mı Şanlıurfa’da üreti­liyor. Kentte 30 milyon civa­rında fıstık ağacı bulunduğu belirtiliyor. İhracatın ve iç tü­ketimin önemli bir kısmı Şan­lıurfa’dan karşılanıyor. Ancak bu yıl Şanlıurfa, mevsim ko­şulları açısından hayli sıkın­tılı günler yaşadı. Depremin ardından yaşanan sel felaketi, ardından daha fıstıkların göz­leri açılmadan yaşanan don ve en son geçen hafta dolu yağı­şı fıstık bahçelerini olumsuz etkiledi.

Fıstıkta hasat 9. ayda başla­dığı için fiyatlar henüz seyri­ni değiştirmedi. Baklavalık iç fıstıkta fiyat 400-500, kırmı­zı kabuklu fıstık 200, boz kav­lak ise 240 lira bandında sey­rediyor.

Şanlıurfa Ziraat Mühen­disleri Odası Başkanı Musta­fa Yılmaz şu anda Antep fıs­tığı bahçelerinde aşırı yağış­lardan dolayı ilk ilaçlamanın yapılamadığını söylüyor. “Gözler uyanmadan önce göz kurdu için ilaç ve bor, çin­ko bitki beslemesi yapılması gerekiyordu. Üretici bunları kaçırdı. Ondan sonra da don oldu. Birkaç gün önce de do­lu yağdı. Bölgenin belli kesim­lerinde ciddi etkili oldu. Hu­bubatta da etkili oldu. Bu yüz­den fıstıkta rekolte düşecek” diyen Yılmaz, bu yıl beklenen rekoltenin 36 bin ton olduğu­nu ancak bu koşullarda bek­lentinin gerçekleşmeyeceğini belirtiyor.

Şanlıurfa bölgesinde 1,65 milyon dekarlık fıstık bahçesi bulunuyor. Fiyatlardaki artı­şın sebebi ise son yıllarda ya­şanan kuraklıktan kaynaklı verim düşüklüğü. Yılmaz, bu­gün “GAP bitseydi fıstık bah­çeleri sulamaya açılırdı ve ve­rim artardı. Belki bir gün tü­ketici de ucuz fıstığa ulaşırdı” diyor. Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar da yağış­ların Suruç bölgesinde etkili olduğunu söylüyor. Yüzde 15 civarında rekolte kaybının ya­şanacağını tahmin ettiklerini kaydeden İpar, dolunun gözler açılmadan vurduğu için net sonucun bir süre sonra ortaya çıkacağını kaydediyor. İpar’ın değerlendirmesine göre to­murcuklar açılmış olsaydı za­rar çok daha ciddi olabilirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz