Buğdayda görülen “pas” hastalığına karşı çiftçiler uyarılıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, buğdayda “pas” hastalığına karşı çiftçilere, sık sık tarlalarını kontrol etmeleri uyarısında bulundu. Kaya, üreticilerin verim kaybı yaşamaması için pas hastalığına karşı, ilaçlamalarını aksatmadan yapmaları gerektiğini vurguladı.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, buğdayda “pas” hastalığına karşı çiftçilere, sık sık tarlalarını kontrol etmeleri uyarısında bulundu.

Kaya, özellikle sıcak ve nemli hava koşullarının pas hastalığına neden olduğunu söyledi.

Makine dikişi gibi yapraklarda görülüyor

Sıcaklıkla birlikte gelen yağışların buğdaylarda bazı hastalıkların görülmesine neden olabildiğini ifade eden Kaya, “Çiftçilerimiz koruyucu ilaçlamalarını yapıyor, ancak bu dönemde pas hastalıkları artabiliyor. Sarı pas hastalığı da makine dikişi gibi yapraklarda gözleniyor. Sarı pasında ardından kahverengi pas hastalığı görülüyor. Üreticiler tarlalarını kontrol ettiklerinde hastalıkları tespit etmekte.” dedi.

Kaya, üreticilerin verim kaybı yaşamaması için pas hastalığına karşı, ilaçlamalarını aksatmadan yapmaları gerektiğini vurguladı.

Pas hastalıklarının ilaçlamayla önlenebileceğini anlatan Kaya, şunları kaydetti:

“Özellikle buğdayda ‘bayrak yaprakları’ dediğimiz alan çok önemli. Orada görülen pas hastalıkları delinmelere neden olmakta ve fotosentez yapımını azaltmaktadır. Böyle olunca verim düşebiliyor. Önemli olan o yaprakların süt olum devresine kadar yeşil kalmasıdır. Çiftçilerimiz tarlalarını sık sık kontrol etsinler. Tarım ve Orman Müdürlükleriyle ziraat odalarının uyarılarını dikkate alsınlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...