Vahap Munyar: İskoçya’da büyüdüm ama hep Türkiye’de ‘küresel gıda şirketi’ hayal ettim

0
540

1982 yılında Merko Gıda’nın kuruluşuna öncülük eden Duncan Blake, aynı yıl doğan oğlu Alistair Baran Blake’i 8 yaşında İskoçya’ya eğitim için gönderdi.

Merko Gıda’nın 3 kurucusundan Cemal Mersinli, erken dönemde ortaklıktan ayrılırken Hakkı Severge şirkette daha uzun süre kaldı.

Merko Gıda, faaliyetlerine ticaretle başladıktan bir süre sonra Yalova’da donmuş gıda üretimine de girdi. Zamanla meyve suyu ve salça işine de odaklandı.

Şirket, kuruluşundan 12 yıl sonra, 1994’te halka açıldı, hisseleri o dönemki adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. Derken 2001 krizine “ters pozisyon”da yakalandı. Dövizle ilgili sıkıntı yaşadı.

Alistair Baran Blake, İskoçya’da küçük yaşta başlayan öğrencilik yıllarında hedefini erken dönemde şöyle belirledi:

–          Eğitimimi tamamlayınca Türkiye’ye döneceğim ve Merko’nun küresel gıda şirketine dönüşmesi için çalışacağım.

Alistair Baran Blake, 2005 yılında Türkiye’ye döndü, Merko Gıda’da göreve başladı. Kanser olan Hakkı Severge, hisselerini Yunanlı Nomikos’a satmıştı. Yunanlı şirketin Merko Gıda’daki ortaklığı epey sürdü.

Yalova’da donmuş gıda işine giren Merko Gıda, işleri büyütünce bu alandaki üretimi Torbalı’ya kaydırmıştı. Alistair Baran Blake’in şirkette göreve gelmesinden bir süre sonra Torbalı’daki donmuş gıda tesisi elden çıkarıldı.

Şirket küp şeklinde doğranmış domates işine ağırlık verirken 2016’da Duncan Blake vefat etti. Baba Blake’in vefatından bir-iki yıl sonra da Yunanlı ortak Nomikos’la yollar ayrıldı.

Babasının vefatından sonra Merko Gıda’nın kaptan köşküne oturan Alistair Baran Blake, şirketin ihtiyacına göre halka açıklık oranını adım adım artırdı, yüzde 74.42’ye yükseltti. Ürünlerini varillerde endüstriye pazarlarken ev dışı tüketime yönelik ara ölçekleri de yelpazesine kattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz