Uzmanlardan Marmara’daki balık popülasyonu için son çağrı: Deniz dibi can pazarı

Yıllardır müsilajla alarm veren Marmara Denizi, şimdi de aşırı avlanma nedeniyle ekosistemini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Uzmanlar, İstanbul Boğazı’nın endüstriyel balık avına kapatılması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Denizin dibi can pazarı gibi” dedi.

Üç yıl önce müsilaj kâbusuyla ağır yara alan Marmara Denizi, oluşturulan eylem planlarına rağmen bir türlü iyileşemedi. Bunun bir sebebi de İstanbul Boğazı’nda yapılan endüstriyel avcılık. Aşırı avlanma ve kullanılan balıkçı tekneleri ekosistemin dengesini bozuyor. Bir koridor olan İstanbul Boğazı’nın endüstriyel ava kapatılması gerektiğini belirten uzmanlar dipte bulunan hayalet ağların da yaşamı tehdit ettiğinin altını çiziyor. Cumhuriyet konuya ilişkin Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’yla konuştu.

Türkiye’de 14 bin balıkçılık teknesi olduğunu ve bunun 700 kadarının trol ve gırgırdan oluştuğunu belirten Sarı, “Bu tekneler yüzde 10 civarında ancak avlanan balığın yüzde 90’ına denk geliyor. Diğer tekneler ise ancak yüzde 10 pay alıyor. Bu şekilde avın sürdürülebilir olması beklenemez” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...