Üreticiden Alınan Dana ve Kuzu Karkas Fiyatları Kilogram Başına 2 Lira Artırıldı

Et ve Süt Kurumu, üreticilerden aldığı dana karkasın kilogram fiyatını primlerle 94 TL’den 96 TL’ye, kuzu karkasın kilogram fiyatını da 90 TL’den 92 TL’ye çıkarttı.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Et ve Süt Kurumunun üreticiden alacağı karkas etin fiyatını iki lira arttırdığını açıkladı.

Et ve Süt Kurumunun piyasadaki fiyat gelişmelerini sürekli olarak takip ettiğini vurgulayan Bakan Kirişçi, “Dana karkas alım fiyatlarının son iki gündür düşme trendine girdiği gözlemlenmiştir. Dana karkas alım fiyatları kilo başına 2 TL artırılacaktır. Prim ve desteklerle birlikte dana karkasın kilogramını 94 TL’ye satan besiciler, bu artış ile birlikte 96 TL’ye satabileceklerdir. Et ve Süt Kurumu bu tutardan alım yaparak fiyatların maliyetlere göre oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Küçükbaş hayvancılıkta ise mera dönüşleri başlamak üzeredir. Bu kapsamda da kuzu karkas alım fiyatlarımızı 2 TL artırıyoruz. Böylece, kuzu karkasın kilogram alım fiyatı 90 TL’den 92 TL’ye çıkmaktadır.

Üretici kardeşlerimizin alın terine ve emeğine sahip çıkmak adına dönemsel olarak bu tür iyileştirmeleri yapmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Kaynak: www.esk.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...