Pamuk üreticisi hayal kırıklığına uğradı: Açıklanan fiyat kurtarmaz

Merakla beklenen pamuk alım fiyatları, üreticide hayal kırıklığı yarattı. Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, kilo maliyeti 24,65 TL olan pamuğa Tariş’in 19,60 TL ile 20,58 TL alım fiyatı açıkladığını belirterek, “Fiyatlar böyle giderse çiftçi maliyetin altında satacak. Pamuk ekim alanları ciddi anlamda azalacak” dedi.

Türkiye’nin en önemli pamuk üretim bölgeleri arasında yer alan Aydın’da üreticilerin büyük bir heyecanla beklediği pamuk alım fiyatları hayal kırıklığı yarattı, çiftçinin moralini bozdu.

Bu yıl yaklaşık 550 bin dekar arazide ekimi yapılan pamuk için Tariş Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin açıkladığı fiyatı “çok kötü” olarak değerlendiren Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, “Tariş’in açıklayacağı fiyatı hepimiz büyük bir merakla bekliyorduk. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine borsaya bakarak 49 TL çarpı randıman olarak 2023 yılı pamuk alım fiyatını açıkladı. Bunun anlamı şu 40 randıman pamuğun kütlü fiyatı 19,60 TL, 42 randıman kütlü pamuğun fiyatı da 20,58 TL’dir. Bizim maliyetlerimiz 24,65 TL. Yani çiftçi pamuğunu girdi maliyetinin 4 lira altında satacak” diyerek önümüzdeki süreçte pamuk ekim alanlarının ciddi anlamda azalacağını söyledi.

“BÖYLE GİTMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Pamuk fiyatlarının bu şekilde gitmesinin mümkün olmadığını söyleyen Tanyeri, “Geçtiğimiz yıllarda dışarıdan gelen pamuk ile Türk çiftçisinin ürettiği pamuk fiyatları arasında 1-2 lira fark ediyordu. Bu yıl 10 liranın üzerinde fark var. Özellikle hasat döneminde devletimizin çiftçimizi kollayan bir politika izlemesi gerekiyor. Pamuk üreticisinin gelecek yıllarda üretim yapabilmesi için destekleme primi de 1, 60 TL değil, en az 5 lira olmalı” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...