Un ihracatında artış bekliyor

0
348

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, mevcut şartlarda büyük değişikliklerin olmaması halinde un ihracatının artarak devam edeceğini söyledi.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), düzenlenen 17. Uluslararası Kongre ve Sergisi’nin kapanışında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin değirmencilik sektöründe dünyada önde gelen ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’de üretimin sürdürülebilirliği için çiftçinin desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Tezcan, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda üretimin öneminin tüm dünyada daha iyi anlaşıldığını bildirdi.

Tezcan, savaşla oluşan lojistik sektöründeki sıkıntıların tüm dünyayı etkilediğine dikkati çekerek, “Türkiye’de üretimin devam etmesinden dolayı biz çok şanslıydık. Toplumumuzu unsuz bırakmadık.” diye konuştu.

En çok un ihracatı Irak’a yapılıyor

Türkiye’nin dünya un ihracatı şampiyonu olduğuna işaret eden Tezcan, “Bu ihracatı yapmak her zaman kolay olmuyor. Bazı zamanlar ürün bulamıyorsunuz. En zor zamanlarda biz dünyadan ürünü bulup un olarak dünya sofralarına ulaştırıyoruz. Gittiğimiz ülkelere de en iyi fiyatlı ve kaliteli unu götürüyoruz. Türk unu marka olarak kabul ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Tezcan, en çok un ihracatı yapılan ülkenin Irak olduğu bilgisini vererek, bu ülkede un fabrikalarının kurulmaya çalışıldığını ancak Türkiye’deki unun kalitesine ulaşılamadığını anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz