Üç kurumdan ‘iklim değişikliği rehberi’ niteliğinde yeni rapor

Entegre Raporlama Derneği Türkiye (ERTA), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Allianz Türkiye iş birliğinde Escarus (TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlık A.Ş.) danışmanlığında hazırlanan “İklim Değişikliği Raporlaması Genel Görünüm Raporu” yayımlandı. Rapor ile kavramların, şirketler için daha anlaşılır hale getirilmesi amaçlanıyor.

Entegre Raporlama Derneği Türkiye (ERTA) tarafından, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Allianz Türkiye iş birliğinde Escarus (TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlık A.Ş.) danışmanlığında hazırlanan “İklim Değişikliği Raporlaması Genel Görünüm Raporu” yayınlandı.

Lansmanda raporun sunumunu gerçekleştiren Escarus Direktörü Melis Bitlis, “Bu anlamlı raporu geniş bir paydaş kitlesine hitaben hazırladık. Sürdürülebilirlik ve iklim temelli raporlamalar alanında gün geçtikçe çeşitlenen standartlar ve yükümlülükler bu alanda yolun başında olan şirketleri zorlayabiliyor. Raporun farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler için kılavuz görevi görecek en önemli özelliklerinden biri de raporlama standartları ve iklim senaryoları hakkında karşılaştırmalı bilgiler sunması.

Bu değerli çalışma ile şirketler için kavramları daha anlaşılır bir hale getirecek bir yönlendirme sunmayı amaçlıyoruz” dedi. Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan ERTA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güler Aras da, “ERTA olarak kurumlarımızın gelişimine katkı sağlamak üzere ürettiğimiz bu çalışma, ERTA İklim Değişikliği, Çevre ve Sürdürülebilirlik Çalışma Komitesi’nin çalışmalarının bir ürünüdür.

Bu doküman, işletmelerin sadece kâr odaklı değil, aynı zamanda sosyal ve çevresel etkilerini de dikkate alarak daha sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmalarını sağlayacak. Bu ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilen iklim temelli raporlamalar ve global sürdürülebilirlik standartları çerçevesinde önemli gelişmelerin gözlendiği bu dönemde, entegre düşünce felsefesini tüm iş modellerinde içselleştirmiş, şeffaf ve güvenilir veriye dayalı bir kurumsal raporlama dilini benimsemiş kurumların değer yaratma sürecinde önemli rekabet avantajına sahip olduğu da açıkça görülüyor” dedi.

Şirketlerin kurumsal başarılarını artırması ve global ortamda rekabet avantajı sağlayabilmesi için, iklim temelli raporlamaların çok daha anlaşılır ve uygulanabilir hale gelmesinin önemine vurgu yapan Aras, “Biliyoruz ki halihazırda entegre raporlama yapan kurumlar önemli rekabet avantajı elde edecekler.

Dolayısıyla rapor yapmaya yeni başlayacak kurumların öncelikle mevcut raporlama süreçlerini ve sürdürülebilirlik performanslarını ölçmeleri önem taşıyor. Veri toplama yöntemlerini gözden geçirmeleri, aynı zamanda bu şirketlerin risk değerlendirmesi yapmaları, kapasite gelişimlerini desteklemeleri ve kurum içi her düzeyde farkındalık seviyelerini artırmaları aciliyet gösteriyor” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda enflasyonu tırmanıyor, yüzde 525’e varan artış

Sebze ve meyve fiyatlarında büyük artış: Gıda enflasyonu tırmanıyor,...

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer: Çiftçilerin bankalara borcu 5 ayda 99 milyar arttı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2024 yılının ilk...

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Ayçiçeği üreticisi kazanmıyor, tüketici yağı pahalıya alıyor

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ayçiçeği üreticilerinin sorunlarının artarak...

Kuru meyve sektörü 2024 yılında ilk kez 1 milyar doları geçti

Önemli tarım ürünleri ile ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan...