Tütün kaçakçısının hapis cezası 3-6 yıldan 2-5 yıla iniyor

TBMM’ye verilen kanun teklifi ile makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi üretmek isteyenlere yılda 2 milyar adet üretme zorunluluğu getirildi. Makaron üretimini denetim altına alan bir çok düzenlemenin yanı sıra yeni taslak ile yetki belgesi almadan tütün ticareti yapmanın cezası 3-6 yıldan 2-5 yıla indirildi. Böylece tütün kaçakçılığından ceza alanlar bu cezalarını erteletip hapis yatmayacak. Hapis için ikinci kez bu suçun işlenmesi gerekecek.

Ak Parti milletvekilleri Tütün Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasası’nın düzenlenmesine yönelik kanun teklifi verdi. Teklifte makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi üretmek isteyenlere aynı sigara üreticileri gibi yıllık en az 2 milyar adetlik sigara üretimi için tesis kurma zorunluluğu getiriliyor. Sigaranın ithalatında aranan yurtiçi üretim şartı da makaron için konuluyor. Makaron üretimini denetim altına alan bir çok düzenlemenin yanı sıra yeni taslak ile yetki belgesi almadan tütün ticareti yapmanın cezası 3-6 yıldan 2-5 yıla indirildi. Böylece tütün kaçakçılığından ceza alanlar bu cezalarını erteletip hapis yatmayacak. Hapis için ikinci kez bu suçun işlenmesi gerekecek.

VERGİ BORCU OLMAYACAK

Düzenleme yasalaşırsa tütün ticareti yetki belgesi almak için bu kişilerin süresinde ödenmemiş idari para cezası, SGK’ya ait vadesi geçmiş prim ve idari para cezası ile vergi dairelerine borcu olmayacak. Öte yandan ÖTV kaçakçılığı konusuna akaryakıt, alkollü içecekler ve tütün mamullerinin yanına makaron da eklendi. Böylece etiketi olmayan özel tüketime tabi makaron bulunduranlar, üreten ve ithal edenler de müteselsilen (zincirleme) sorumlu tutulacak.

3 KEZ YAPANIN BELGESİ İPTAL EDİLECEK

Ayrıca tütün mamulü üretmek isteyenlere Ürün İzleme Sistemi’ni kurmadan makine ve ekipman çalışma testleri, ürün denemeleri ve deneme üretimi yapanlara idari para cezası getirilerek piyasaya kaçak ürün verilmesi önlenmeye çalışılıyor. Bu suçu 5 yıl içinde 3 kez işleyenlerin belgeleri iptal edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ümit Akçay: Enflasyon neden düşmüyor?

Ortodoks inanca mensup olanlar, firma kârları rekorlar kırarken enflasyonun...

Kırmızı et fiyatları için korkutan uyarı!

2010'da 25 lira olan karkas etin kilogram fiyatının 460...

Meyve sebze ihracatında hedef: Avrupa, Kanada, Çin

Yaş meyve sebze ihracatçıları, Avrupa, Kanada ve Çin pazarlarına...

Çiftçi kuruluşu Tarım Kredi lüks rezidansa taşındı!

Tarım Kredi Kooperatifleri, uzun yıllar hizmet verdiği Ankara’nın en...