TUSAF Başkanı Tezcan’dan taban fiyat açıklaması

0
345

Yağışların iyi gittiğini ve bu yıl rekolte beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Haluk Tezcan, yakında açıklanması beklenen buğday taban fiyatı için üreticiyi korumasının yanı sıra sanayici içinde dengeleyici olması gerektiğini söyledi.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu(TUSAF) tarafından düzenlenen uluslararası un kongresinde konuşan başkan Haluk Tezcan bu yıl yağışların iyi gittiğini belirterek rekolte beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. Başkan Tezcan yakında açıklanması beklenen buğday taban fiyatı için üreticiyi koruması yanı sıra sanayici içinde dengeleyici olması temennisinde bulundu. Haluk Tezcan sözleşmeli tarımın oldukça önemli olduğunun altını çizerek “kendi buğdayımızla da ihracat şampiyonluğumuzu canlandırabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Türk un sanayicisinin son 9 yıldır dünyada ihracat liderliğini elinde bulundurduğunu belirten Haluk Tezcan, içinde bulunulan konjonktürde buğdayın hiç olmadığı kadar öneme sahip olduğunu bildirdi.

Önümüzdeki 10 yıllık dönemde büyük bir su krizi beklentisi bulunduğunu söyleyen Tezcan, buğday üretimin artırılmasının zorunlu olduğunu aktardı.

Burada hem sanayici hem de üreticinin önünü sözleşmeli tarımın aydınlatacağının altını çizen Tezcan, “Gıda sanayisinin vazgeçilemez bir unsur olduğu gerçeğinden yola çıkarak ilerleyen dönemlerde gıda krizinin önüne geçmek adına biz sanayiciler olarak yolumuzun Tarımsal üretimde sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği olduğunu biliyoruz” dedi.

“İhracat şampiyonluğunu taçlandırabiliriz”

Sözleşmeli tarımla üretime hammadde sağlanabilecek yüksek bir potansiyel bulunduğuna vurgu yapan Tezcan, “Ekim alanlarımızı genişleterek üretimimizi potansiyelimiz ölçüsüne getirebilirsek, kendi buğdayımızla da ihracat şampiyonluğumuzu taçlandırabiliriz” dedi.

Bu yıl yağışların da etkisiyle iyi bir rekolte beklendiğini ifade eden Haluk Tezcan, “Ülkemiz 20 milyon tonu geçen bir üretim gerçekleştirirse, kendi dengesini sağlamış olacaktır” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz