Toprağın su tutma kapasitesini artıran gübre geliştirildi

0
960

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çabuk ve ekibi, yeni nesil yerli mikrobiyal gübre geliştirdi.

Yaklaşık 7 yıllık AR-GE çalışması sonucu geliştirilen gübrenin, içerdiği bakteriler sayesinde havadaki azotu bitkinin kullanabileceği hale getirip, fosfatı çözündürerek hem ürünün hem de toprağın kalitesinin artırılması hedefleniyor. Projeye ilişkin değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Ahmet Çabuk, tarımda kullanışlı olacak yararlı mikroorganizmaları mikrobiyal gübreye dönüştürüp ürünleştirdiklerini belirtti.

Bakterileri izole ettik

İyi tarım uygulamaları yapılıp, iyi verim alınan arazilerden çiftçilerin izniyle toprak örnekleri aldıklarının bilgisini veren Çabuk,“Bu örneklerden havadaki serbest azotu bitkinin kullanabileceği hale dönüştüren ve fosfatı çözündürebilen bakterileri izole ettik. Bakterileri laboratuvarda test ettik. Bu özellikleri en iyi şekilde veren bakterileri tercih ettik. Mikroorganizmaları Türkiye’deki tarım arazilerinden izole ettiğimiz için mikrobiyal gübremiz dışa bağımlılığı olmayan yerli ve milli bir ürün oldu. Bu bakterileri izole ettikten sonra tanımlamalarını şirketimiz adına yaptık ve ürünümüz tescillendi” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz