TMO’nun fiyatı, serbest piyasayı da geriletti

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat alım fiyatlarını açıklaması, serbest piyasada buğday fiyatını geriletti. Açıklanan fiyatın maliyet ve enflasyonun çok altında olduğunu belirten çiftçi temsilcileri, fiyatın açıklanmasından sonra serbest piyasada buğday fiyatının 8 lira 50 kuruşa kadar gerilediğini ve fiyatta revize için geç olmadığını ifade ediyorlar.

Ekmeklik buğday için ton başına 9 bin 250 TL ve makarnalık buğday için 10 bin TL fiyat belirleyen TMO, arpa fiyatını ton başına 7 bin 250 TL olarak açıkladı. Hubu­batta destekleme primi ise buğ­day için ton başına bin 750 TL ve arpa için 750 TL olarak duyurul­du. Böylece, destekleme sonrası fiyatlar ekmeklik buğdayda kilo başına 11 TL, makarnalık buğ­dayda 11 lira 75 kuruş ve arpada 8 TL’ye kadar çıkabilecek.

Hububat alım fiyatlarını açık­laması ile birlikte, ‘düşük fiyat’ gerekçesiyle çiftçi ve temsilci­lerden tepkiler de gelmeye baş­ladı. Başta Türkiye Ziraat Oda­ları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ve ziraat oda başkanlarından tepki gösteril­di. En son CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 14 Haziran Cuma günü Tekirdağ’da buğday üreti­cileri için miting düzenlenece­ğini açıkladı.

Düşük fiyat nede­niyle serbest piyasada buğday fiyatının gerilemesine yol açtı­ğını belirten sektör temsilcileri, açıklanan fiyatın maliyet ve enf­lasyonun çok altında olması ne­deniyle serbest piyasada buğday fiyatının 8 lira 50 kuruşa kadar gerilediğini belirtiyorlar, Tem­silciler, fiyatın en az 10 lira gibi bir taban fiyat ve artı 1 lira des­tek ile revize için geç olmadığını ifade ediyorlar. Temsilciler, fi­yatın bu şekilde kalması halinde üreticilerin farklı ürünlere ge­çiş yapacağını ve en az yüzde 20 oranında buğday ekiminin aza­lacağını belirtiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...