Murat Muratoğlu: Çiftçiyi tarlaya gömdüler!

Milletin efendisiydi çiftçi… Tarlasında sürünür hale geldi… Ağlayanı yok şimdi… Esas budur beka meselesi…

Türkiye’nin tarım ile ilgili plan ve programlarına bakıyorum… Deli miyim diye kendimi sorguluyorum… Ortada ne plan ve ne program… Peki o zaman ben neden boş sayfaya bakıyorum?

★★★

Tarım ne olacak? Çiftçi ne yapacak? Üretim nasıl artacak? Gıda enflasyonu nasıl düşecek? Hiçbiri yok! Sadece izinsiz ekim-dikim yapmak yasak!

Sanki ben bunun aynısını yaşamıştım hissi… Dejavu mu? Hayır yaşandı tabii ki… IMF geldiğinde bize
uygulatmıştı…

★★★

Gerçekte nedir Mehmet Şimşek’in işi? Yemişim vatandaşın menfaatini… Bize borç verenlerin parasını faizi ile geri alabilmesini sağlamak tek gayesi… Bildiğiniz IMF şefi…

Nitekim olağanüstü artan maliyetlere, girdi fiyatlarına, döviz kurlarına, enflasyona rağmen taban fiyatlarının tabanda kalması, tarımsal desteklerin ya hiç artırılmaması ya da bazı desteklerdeki artışın enflasyonun çok altında tutulması tam onların işine benziyor. Kanıtlayamam ama emin olduğumu söyleyebilirim.

★★★

Buğday üreticisinin beklediği 2024 yılı taban fiyatları yaş çaydaki gibi yine gece yarısı Tarım ve Orman Bakanlığı sosyal medya hesabından duyuruldu. İlgili bakanın bu rezilliği kendi duyuracak yüzü yoktu. Yüzde 75.5’e çıkan yıllık enflasyona karşılık buğday taban fiyatının geçen yıla göre sadece yüzde 18 artırılması çiftçiye sövmekten farksız… Üzerine ürün bedelinin 45 gün sonra ödenmesi de cabası…

★★★

Önümüzdeki yılın hasadı şimdiden belli… Çiftçi ekemeyecek ki!

İşgücünü geçtim. Sabaha kadar çalışsın, geceler olmasın. Ya en ucuz gübre kaç para? Mazot kaç para? Tohum kaç para? Elektrik harcamayacak mı sulamaya? İlaç da atsa ne olur fatura?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...