Yumurta kabuğundan nadir toprak elementi çıktı

Bilim insanları, yumurta kabukları atıklarından, nadir toprak elementini geri kazanmanın yolunu buldu. Düşük maliyetli ve çevre dostu olan keşfin, özellikle elektrikli araçlarla artan talebin karşılanmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Nadir toprak element­leri, yüksek teknolo­ji ürünlerin yanı sı­ra yeşil enerji sistemlerinin de en önemli yapı taşları arasın­da yer alıyor. Bu nedenle yeşil enerji teknolojilerinde kulla­nım talebi artan nadir toprak elementlerinin (REE’ler) sür­dürülebilir şekilde geri kazanı­mı, sürdürülebilirlik hedefleri açısından da önem kazanıyor. Bu kapsamda yeni bir çalışma­ya imza atan Trinity College Dublin Doğa Bilimleri Okulu ve İrlanda Bilim Vakfı’nın uygu­lamalı yer bilimleri araştırma merkezi İCRAG (İrlanda Uygu­lamalı Yer Bilimleri Araştırma Merkezi) araştırmacıları, yeni bir keşfin peşine düştü.

Elektrikli otomobillerde ve rüzgâr türbinlerinde kullanılan teknolojiler için gerekli olan nadir toprak elementlerinde talebin artıyor olmasına rağ­men, arzın nispeten kısıtlı ol­masına çözüm arayan bilim in­sanları, yumurta kabuğu atık­ları ile nadir toprak elementini sudan geri kazanmanın yolu­nu buldu. Çalışma, ACS Omega dergisinde yayınlandı.

Kalsiyum karbonat elementi emip, sudan ayırabiliyor

Yapılan araştırma sonucun­da yumurta kabuklarındaki kalsiyum karbonatın (kalsit), nadir toprak elementleri etki­li bir şekilde emebildiği ve su­dan ayırabildiği görüldü. Ça­lışmada, yumurta kabuklarını 25 °C’den kavurucu 205 °C’ye kadar çeşitli sıcaklıklarda ve üç aya kadar farklı zaman di­limlerinde nadir toprak ele­mentleri içeren çözeltilere yerleştiren ekip, elementlerin kalsit sınırları ve organik mat­ris boyunca difüzyon yoluyla yumurta kabuklarına girebil­diğini ve daha yüksek sıcaklık­larda nadir toprağın yumurta kabuğu yüzeyinde yeni mine­raller oluşturduğunu buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...