Tiny house’lar tarım alanlarını nasıl etkiliyor?

0
340

Pandemi döneminde Türkiye’de adını duymaya alıştığımız tiny house’lar, deprem felaketinin ardından popülaritesini artırdı. İstanbul ve diğer büyükşehirlerde konut fiyatlarının ve kiraların artmasıyla komşu illere yönelen vatandaşlar, imar izni olmayan arazileri satın alıp bu alanlara tiny house koyarak yeni bir barınma yöntemi geliştirdi. Özellikle Trakya ile Ege bölgesinde yaygınlaşan ve tarım arazilerine kurulan bu yapıların, çevreye vereceği zarar da tartışılmaya başlandı. Konuyu uzmanlara sorduk…

2008’de yaşanan ekonomik kriz döneminde ABD’de ortaya çıkan tiny house kavramını pandemi döneminde Türkiye’de de sıklıkla duymaya başladık. Bir karavan gibi taşınabilir şekilde üretilen tiny house’lar trafik için tescil edilerek istenen yere götürülebiliyor. Bir vasıta olarak kayda geçirilen tiny house’lar için imar alınmasına gerek olmadığından, tarla ve bağ-bahçe vasıflı arazilere yerleştiriliyor.

Öte yandan, pandemi döneminde yaygınlaşan tiny house’lar, deprem felaketinin ardından vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. İstanbul ve diğer büyükşehirlerde konut fiyatlarının ve kiraların artması, tazminatlarını almaya hak kazanan EYT’lilerin bu paralarla büyükşehirlerde konut alamaması da onları komşu şehirlere yönlendirdi. İlgi arttıkça hem arazi fiyatları hem de tiny house fiyatlarında patlama yaşandı.

Bireysel olarak düşük m2’li alımların dışında kooperatifler kurularak büyük tarım alanları satın alındıktan sonra bu alanlar ortalama 200 metrekarelik hisseler halinde de vatandaşlara sunuluyor. İlan sitelerinde ‘tiny house için uygun’ başlıklı yüzlerce arazi ilanı bulunuyor.

TARIMSAL ELEKTRİK KULLANIYORLAR

Dağıtım Sistemi Kullanıcıları Perakende Tek Zamanlı Enerji Bedeli
Orta Gerilim
Çift Terimli
Sanayi 245.6997
Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer 225.1019
Mesken 124.9545
Tarımsal Faaliyetler 134.6139
Aydınlatma 206.2774

 

Tiny house’ların yerleştirildiği alanlarda az miktarda tarımsal üretim yapılıp bunun üzerinden elektrik tüketimi de ‘tarımsal faaliyetler’ üzerinden fiyatlandırılıyor. Mesken tarifesiyle hemen hemen aynı, sanayi tarifesinin yaklaşık yarı fiyatına tiny house’larda elektrik kullanılıyor.

Konuta göre daha kolay ulaşılabilir ve hızlı çözüm olarak görülen ‘şirin ve doğa ile iç içe’ olarak lanse edilen tiny house’ların özellikle tarım verimliliği yüksek olan Trakya bölgesinde yaygınlaşması ise bu yapıların çevreye ve tarım üretimine vereceği zararı gündeme getirdi.

Tiny house üzerinden başlayan tartışmaları uzmanlara sorduk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz